fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Jan Sarnowski: Te rozwiązania pomogą w regeneracji polskiej gospodarki

tv.rp.pl
Polską gospodarkę charakteryzuje duży potencjał, również regeneracyjny. Tej regeneracji będą służyć rozwiązania z tarczy antykryzysowej, również te podatkowe - mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów, gość programu Marcina Piaseckiego.

Gość zaznaczył, że sytuacja budżetowa Polski jest dobra. - Mimo trwającego od ponad miesiąca zamrożenia gospodarki, wszystkie 3 najważniejsze agencje ratingowe potwierdziły ocenę Polski na tym samym poziomie, co przed epidemią. To znaczy, że dysponujemy solidnym buforem bezpieczeństwa - mówił Sarnowski.

- Budżet będzie musiał zostać zmieniony. Każdy miesiąc zamrożenia gospodarki, to spadek PKB o 2 p.p. Z drugiej strony polską gospodarkę charakteryzuje duży potencjał, również regeneracyjny. Tej regeneracji będą służyć rozwiązania z tarczy antykryzysowej, również te podatkowe – dodał.

Wiceminister rozwiał kilka wątpliwości, które związane są z tarczą antykryzysową.

Odroczenie wpłaty zaliczek podatkowych

- Dzięki odroczeniu PIT i CIT, w ciągu najbliższych 2 miesięcy, na kontach polskich przedsiębiorców pozostanie ponad 21 mld zł. To jest dla nich ogromny zastrzyk gotówki, który poprawi płynność. Jest też przesunięcie terminów wpłaty zaliczek pobranych przez pracodawcę na poczet podatków dochodowych. W każdym miesiącu w kieszeniach firm pozostaje ok. 5 mld zł. Innym z rozwiązań celowanych jest przesunięcie wpłaty podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych. Tu pozostanie na kontach ok. 100 mln zł. Dotyczy to firm, które najbardziej ucierpiały - tłumaczył Sarnowski.

Środki zablokowane na rachunkach VAT

- Środki zgromadzone na kontach vatowskich nigdy nie były zablokowane od momentu wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności. Zawsze można było z nich zapłacić VAT kontrahentom. Od listopada 2019 r. możliwość użycia tych środków została powiększona. Można regulować szereg należności wobec państwa, np. zaliczki na PIT czy CIT, składki ZUS, akcyzę czy cło. Jeśli przedsiębiorca chce użyć tych środków w innym celu musi złożyć wniosek. W przypadku firm wobec których nie ma wątpliwości, co do ich uczciwości, środki uwalniane są praktycznie z dnia na dzień – mówił gość.

Szybszy zwrot VAT

- Przepisy określają maksymalne terminy zwrotu VAT. Administracja skarbowa została poinstruowana, że urzędy skarbowe mają dokonywać zwroty jak najszybciej. Środki nie są przetrzymywane przez administrację – wyjaśnił wiceminister.

Rozszerzenie metody kasowej w rozliczaniu VAT

- Metoda kasowa już teraz jest dostępna dla małych podatników VAT, więc może z niej korzystać ponad 90 proc. przedsiębiorców. Mimo szerokiego dostępu do tej metody, zainteresowanie ją jest minimalne. Stosuje ją niewiele ponad 0,5 proc. uprawnionych podatników – mówił gość.

Faktury elektroniczne

- Faktury elektroniczne zyskują coraz większą popularność, bo pozwalają na szybkie rozliczenie transakcji. Administracja skarbowa zachęca do korzystania z tego formatu. Od kwietnia 2019 r. w stosunkach między państwem, a biznesem mamy obowiązek korzystania z faktur elektronicznych. Jednym z celów Ministerstwa Finansów na przyszły rok jest wdrożenie powszechnego systemu e-fakturowania, certyfikowanego przez państwo - tłumaczył Sarnowski.

Podatnicy indywidualni

Terminy na składanie rocznych zeznać PIT zostały przesunięte do 1 czerwca. -Można tego dokonać w sposób tradycyjny, ale też w systemie e-deklaracje i Twój e-PIT. Rozliczenie podatku po 30 kwietnia traktowane będzie jako nie obłożona negatywnymi konsekwencjami korekta. Podatnik nie zapłaci żadnych odsetek, ani nie będzie podlegał sankcjom. Dostęp do systemu nie ulegnie zmianie – mówił gość.

- Z roku na rok coraz więcej podatników decyduje się na korzystanie z e-PITu. W Ministerstwie Finansów nie obserwujemy kłopotów technicznych z tym związanych. W kolejnych latach planujemy udostępnić możliwość takiego rozliczenia PIT dla przedsiębiorców. Istotą programu Twój e-PIT jest to, że płatnik nie musi wpisywać do formularza tego, co już na jego temat wie administracja. Polska jest jednym z niewielu państw w Europie, które wprowadziły tego rodzaju usługę – dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA