fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Znowu zmiany w zarządach stref ekonomicznych

W specjalnych strefach ekonomicznych trwa wymiana władz. W środę nowym prezesem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej został Marek Michalik, szef klubu łódzkich radnych PiS, były wiceminister środowiska w rządzie Jerzego Buzka.
Wiceprezesem została Agnieszka Sygitowicz, naczelnik wydziału strategii i rozwoju w Urzędzie Miasta w Radomsku. Powołany został także nowy przewodniczący rady nadzorczej strefy, Piotr Kagankiewicz.
Dzień wcześniej powołano nowego wiceprezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), którym został nim Janusz Michałek, a także nowego szefa rady nadzorczej KSSE – Rafała Kolano. Nie dokonano jednak zmiany na stanowisku prezesa: dalej pozostaje nim Piotr Wojaczek, który kieruje strefą od 20 lat. Pod jego kierownictwem katowicka strefa pozyskała inwestycje warte 23 miliardy złotych, które pozwoliły na utworzenie ponad 56 tys. miejsc pracy. Wojaczek jest także przewodniczącym Konferencji Specjalnych Stref Ekonomicznych, wiceprezesem Regionalnej Izby Gospodarczej oraz członkiem wojewódzkiego Komitetu Sterującego Regionalnej Strategii Innowacji. W zdecydowanej większości stref zarządy zostały jednak wymienione. Z początkiem marca odwołany został zarząd strefy wałbrzyskiej, jednej z największych SSE. Działają w niej 184 firmy zatrudniające 44,3 tys. osób. Nowym prezesem został wałbrzyski prawnik Maciej Badora, działacz PiS. Zastąpił Barbarę Kaśnikowską, która wcześniej była dyrektorem w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim.
W końcu lutego odwołano zarząd strefy kostrzyńsko-słubickiej. Dotychczasowy prezes Artur Malec zajmujący stanowisko od 2009 roku został zastąpiony przez Krzysztofa Kielca, radnego PiS w Gorzowie. Wiceprezesem został Stanisław Iwan, były wojewoda lubuski i były senator PO, który w 2015 roku bezskutecznie startował do Senatu z listy PiS. W pierwszej połowie lutego zmienił się zarząd strefy warmińsko-mazurskiej: nowym prezesem jest Grzegorz Smoliński, radny PiS z Olsztyna, a jego zastępcą Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg, wiceprezes Polski Razem na Warmii i Mazurach. W tym samym czasie ze stanowiska prezesa strefy pomorskiej odwołano Teresę Kamińską, byłą minister w rządzie Jerzego Buzka, która kierowała strefą od 2007 roku. Zastąpiła ją Aleksandra Jankowska, była radna PiS z Sopotu i były wicewojewoda pomorski. Z kolei nowy prezesem strefy suwalskiej jest Leszek Dec radny sejmiku województwa z PiS, przeszłości członek zarządu tej strefy, a nowym wiceprezesem został Jan Stanisław Knap, który przez 16 lat był burmistrzem Sejn. Miesiąc wcześniej zmieniono zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego: prezesem został Wojciech Przybylski, dotychczasowy dyrektor działu rozwoju parku technologicznego w KPT, a wiceprezesem Małgorzata Popławska, radna PiS z Krakowa.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA