fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Afrykański miliarder daje 1 mld randów na walkę z koronawirusem

Patrice Motsepe
Bloomberg
Miliarder Patrice Motsepe, jeden z najbogatszych obywateli Republiki Południowej Afryki, poinformował, że przeznacza 1 mld randów na walkę z koronawirusem w tym kraju.

1 mld randów to około 57 mln dolarów.

Patrice Motsepe poinformował, że pieniądze są darowizną spółek, których jest właścicielem i mają zostać przeznaczone na walkę z pandemią, która spowodowała całkowitą blokadę RPA.

W piątek 27 marca władze w Johannesburgu zarządziły 21-dniowy lockdown kraju, nakazując wszystkim mieszkańcom pozostać w domach i zamykając większość firm i przedsiębiorstw.

W RPA zanotowano 1170 przypadków infekcji. Jedna osoba zmarła. Według agencji Reutera w wyniku zamknięcia firm i zakładów przemysłowych gospodarce tego kraju grozi niemal pewna głęboka recesja.

Motsepe, który jest szwagrem obecnego prezydenta RPS Cyrila Ramaphosa, jest szefem firmy inwestycyjnej African Rainbow Capital, a jego majątek magazyn Forbes wycenił na 26,35 mld randów, czyli około 1,5 mld dolarów. Jest pierwszym czarnoskórym obywatelem RPA, który trafił na listę najbogatszych w tym kraju w 2008 roku, jako właściciel African Rainbow Minerals, zajmującej się wydobywaniem m.in. platyny, złota, miedzi. Jest też założycielem banku TymeBank oraz udziałowcem firmy Sanlam, świadczącej usługi finansowe i ubezpieczeniowe.

Miliard randów zostanie przeznaczony na budowę instalacji wodnej, systemu opieki zdrowotnej oraz na edukację. Pieniądze otrzymają agencje rządowe.

Pieniądze na walkę ze skutkami pandemii przeznaczyły także dwie najbogatsze rodziny w RPA: Oppenheimerowie i Rupertowie. Każda po 1 mld randów, a rząd RPA zatwierdził pakiet pomocowy dla biznesu w wysokości 3 mld randów - informuje agencja Reutera.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA