fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Firmy turystyczne idą do sądu po odszkodowania za lockdown

Firmy domagają się odszkodowania
Adobe Stock
Branża turystyczna chciała rozmawiać z resortami zdrowia oraz rozwoju o zadośćuczynieniu za zamrożenie gospodarki po wybuchu pandemii. Nikt nie usiadł z nimi do stołu, a państwo odpowiedziało: "żądanie zapłaty odszkodowania jest całkowicie niezasadne". Teraz o odpowiedzialności za wprowadzone zakazy i ograniczenia zdecyduje sąd - pisze Business Insider Polska.

Dla przedsiębiorców sprawa jest ważna. Szczególnie w tych branżach, w których znów szykuje się lockdown.

Adwokat Jacek Dubois w imieniu 84 firm związanych z turystyką skierował do rządu wezwanie do zapłaty ponad 141 mln zł odszkodowania za zamrożenie gospodarki po wybuchu pandemii. Z informacji Business Insider Polska wynika, że pozew do dzisiaj jednak nie trafił do sądu. Najpierw przedsiębiorcy próbowali się z państwem dogadać.

Rząd od momentu kiedy pojawiły się pierwsze informacje, że biznes szykuje się do składania pozwów za lockdown, przekonuje, że nie mają one podstaw, a sytuacja epidemiczna tego wymagała.

Resort zdrowia przed odpowiedzią na wezwanie do zapłaty przeszło 141 mln zł skonsultował się z Kancelarią Premiera, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Infrastruktury.

-"(...) wskazuję, że roszczenia są niezasadne, wskazane podstawy prawne nie mają w przedmiotowej sprawie zastosowania, a w konsekwencji brak jest możliwości zadośćuczynienia Pana mocodawcom" - napisał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska do adwokata Jacka Dubois.

Ministerstwo przypomina, że ogłoszenie najpierw stanu zagrożenia epidemicznego, a później epidemii miało umocowanie prawne.

Tyle, że branża turystyczna, która domaga się odszkodowania, informowała, że od swoich roszczeń odjęła pieniądze, które dostała w ramach kryzysowego wsparcia.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA