fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Urszula Kryńska: Podkarpackie wzorem polityki innowacyjnej

tv.rp.pl
Podkarpackie pokazuje, że odpowiednia polityka prowadzona przez władze regionalne jest w stanie bardzo dobrze wpływać na innowacyjność – mówi Urszula Kryńska, Ekonomistka Banku Millennium, gość programu Marcina Piaseckiego.

Gość przyznała, że ogólny wniosek nie tylko z badania „Indeks Millennium – Potencjał innowacyjności regionów 2017”, ale z większości międzynarodowych badań innowacyjności jest taki, że niestety z naszą innowacyjnością nie jest zbyt dobrze. - Wśród krajów UE jesteśmy klasyfikowani na 23. miejscu, 6. od końca. Jesteśmy umiarkowanymi innowatorami i zostajemy daleko w tyle za liderami – mówiła Kryńska.

- Global Innovation Index też nie jest dla Polski łaskawy. Jesteśmy na 39. miejscu, ale w ciągu roku awansowaliśmy o 7 miejsc – dodała.

Podkreśliła, że z Indeksu Millennium wynika, że w samej Polsce jest sporty dystans pomiędzy poszczególnymi województwami, jednak ciągle się zmniejsza.

 

- Niemal idealnie w rankingu wypadło mazowieckie. Na drugim miejscu jest małopolskie, później dolnośląskie i pomorskie - wyliczyła Kryńska.

Tłumaczyła, że pod uwagę brane było 6 kategorii: wydatki na badania i rozwój w odniesieniu do PKB, stopa wartości dodanej, liczba zatrudnionych w badaniach i rozwoju, wydajność pracy, wskaźniki pokazujące jak wygląda infrastruktura edukacyjna regionu oraz liczba wydanych patentów.

Zauważyła, że stawkę zamyka lubuskie. - Biorąc pod uwagę potencjał gospodarczy również dość nisko znajduje się wielkopolskie – oceniła.

Kryńska podkreśliła, że województwo lubelskie w ostatnich latach odnotowało najwyższy awans, o 3 pozycje. - Podkarpackie awansowało o 2 pozycje. Te województwa pokazują,szczególnie podkarpackie, że odpowiednia polityka prowadzona przez władze regionalne jest w stanie bardzo dobrze wpływać na innowacyjność. Pozycja podkarpackiego poprawiła się dzięki temu, że bardzo wzrosła wydajność pracy, co jest skutkiem tego, iż inwestuje w innowacyjne branże gospodarki (lotnictwo i kosmonautykę). Podkarpackie, które jest drugie od końca, jeżeli chodzi o PKB na mieszkańca, pokazuje, że można poprawić swoją innowacyjność dzięki odpowiedniej polityce -tłumaczyła.

- W przypadku Lublina mamy bardzo duży potencjał edukacyjny – dodała.

Gość zaznaczyła, że województwo śląskie cierpi w związku ze słabymi wynikami górnictwa w ostatnim czasie. - Ta branża nie jest innowacyjna w ogóle – mówiła.

Kryńska przyznała, że innowacyjność w Polsce powinna wzrastać. - Nakłady na badania i rozwój czy liczba patentów w ostatnich latach bardzo wzrosły – stwierdziła.

- Naszym atutem jest to, że jesteśmy blisko dużego rynku Unii Europejskiej i możemy korzystać z unijnych pieniędzy. Mamy też wysoki zasób kapitału ludzkiego, ale jego jakość czasami jest dyskusyjna. Ogranicza nas też starzejące się społeczeństwo, co nie sprzyja kulturze innowacyjności. Brakuje też w Polsce wiodących ośrodków naukowych – podsumowała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA