fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aleksander Feduta: Szaleństwo wolności

AFP
Ponownie zaglądam do starych dokumentów z procesu Filomatów i Filaretów, czytam wspomnienia, dzienniki korespondencyjne. I wydarzenia sprzed dwustu lat stają się kolorowym szkiełkiem, przez które obserwuję teraźniejszość – pisze Aleksander Feduta, literaturoznawca, dziennikarz i politolog.

Piszę kolejną książkę o Filomatach.

Poprzednia była poświęcona Franciszkowi Malewskiemu, którego ojcem był rektor Uniwersytetu Wileńskiego, a on sam – wybitnym prawnikiem. Uczęszczał na wykłady Hegla w Berlinie, ale jego karierę akademicką przekreśliło członkostwo w tajnym studenckim stowarzyszeniu.

Nowa książka będzie o Tomaszu Zanie. Po rozbiciu Towarzystwa Filomatów zostanie zesłany do Orenburga i początkowo osadzony w twierdzy. Następnie przymusowo zamieszka w Orenburgu, gdzie założy pierwsze muzeum, pierwszą bibliotekę, będzie współpracował z wielkim Aleksandrem von Humboldtem… A potem dostanie możliwość powrotu do ojczyzny. Jako jeden z nielicznych.
Ale nie o tym teraz.

Ponownie zaglądam do starych dokumentów z procesu Filomatów i Filaretów, czytam wspomnienia, dzienniki korespondencyjne. I wydarzenia sprzed dwustu lat stają się kolorowym szkiełkiem, przez które obserwuję teraźniejszość.

Kiedy piszę te zdania, w Mińsku aresz...

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA