fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

ONZ: Otrzymaliśmy doniesienia o torturach na Białorusi

AFP
Eksperci ONZ ds. praw człowieka otrzymali doniesienia o setkach przypadków tortur, pobić i złego traktowania przez białoruską milicję antyrządowych demonstrantów. Władze wezwano do zaprzestania podobnych nadużyć.

ONZ poinformowało, że w ostatnich tygodniach na Białorusi podczas protestów zatrzymano 6 700 osób, w tym dziennikarzy i przechodniów, którzy zostali aresztowani i pośpiesznie skazani.

"Jesteśmy niezwykle zaniepokojeni setkami zarzutów stosowania tortur i innych form złego traktowania w aresztach" - przekazano w oświadczeniu.

Rząd Białorusi zaprzeczył dopuszczania się przemocy wobec zatrzymanych osób. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiło skomentowania ostatnich zarzutów i skierowało pytania do państwowej komisji śledczej.

Eksperci ONZ poinformowali, że od czasu wyborów prezydenckich otrzymali doniesienia o 450 udokumentowanych przypadkach tortur i złego traktowania osób przebywających w areszcie śledczym.

Zgłaszano również przypadki przemocy wobec kobiet i dzieci, w tym wykorzystywania seksualnego i gwałtów z użyciem gumowych pałek - przekazali.

Białoruskie władze wezwano do przestrzegania podstawowych przepisów prawa, w tym natychmiastowej rejestracji zatrzymanych, nadzoru sądowego nad ich sprawami oraz powiadamiania ich rodzin.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA