fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Rząd w pośpiechu zmienia obostrzenia. Czego zakazuje nowe rozporządzenie z 27 grudnia 2020 r.

Recepcja hotelowa, rozporządzenie
Adobe Stock, dziennikustaw.gov.pl
Późnym wieczorem w niedzielę w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Co się zmieni?

Zgodnie z nowymi przepisami rząd postanowił uzupełnić rozporządzenie z dnia 21 grudnia 2020 r. Przepisy wdrażane w pośpiechu nie zawierają jednak zmian w zakresie rezygnacji z tzw. godziny policyjnej, do której odwołał się premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnej konferencji. 

Hazard

W nowelizacji zdecydowano się na wprowadzenie zakazu prowadzenia działalności hazardowej. Od 28 grudnia do 17 stycznia nie będzie można grać na automatach oraz w tradycyjnych kasynach. E-hazard będzie dostępny.

Czytaj także: Nowe obostrzenia wchodzą w życie. Co się zmieni?

- Będzie szybka nowelizacja. Kasyna będą zamknięte - oświadczył we wtorek na Twitterze wiceszef MSWiA Maciej Wąsik informując, że sprawa została poruszona na posiedzeniu rządu.

Hotele

W nowym rozporządzeniu znalazły się też dodatkowe punkty dotyczące grup zawodowych, którym umożliwia się pobyt w hotelu w ramach podróży służbowej.

Do listy uprzywilejowanych dodano m.in. żołnierzy wojsk sojuszniczych, pracowników cywilnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz straży ochrony kolei, posłów, senatorów, dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, cudzoziemców.

Większość przepisów wchodzi w życie z dniem 28 grudnia 2020 r.

Co z zakazem przemieszczania się

W opublikowanej późnym wieczorem w niedzielę rozporządzeniu rząd w żaden sposób nie odniósł się do liberalizacji zakazu przemieszczania się. 

Przypomnijmy, że podczas niedzielnej konferencji, która rozpoczęła się o godz. 14. premier Mateusz Morawiecki wyraźnie zaznaczył, że rząd nie wprowadza godziny policyjnej, a jedynie zwraca się do obywateli o rozwagę w przemieszczaniu się w noc sylwestrową. 

- My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten Sylwester minął spokojnie - apelował szef rządu podczas niedzielnej konferencji. 

Czytaj także: Czy w sylwestra można wyjść z domu? 

Zakaz przemieszczania się zawarty w rozporządzeniu jest szeroko krytykowany przez prawników. - Całkowite ograniczenie konstytucyjnej wolności przemieszczania się bez właściwej podstawy ustawowej należy więc uznać za akt bezprawia legislacyjnego – tak Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar określił rządowe ograniczenie ws. nocy sylwestrowej.

Premier mimo, że zapowiedział tzw. godzinę policyjną, teraz się z niej wycofuje. Nowelizacji przepisów w tym zakresie, póki co nie ma. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA