fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Wyniki polskich banków w sierpniu 2017 r.

123rf.com
Wrzesień był kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla sektora bankowego. Zysk netto urósł rok do roku o jedną piątą, choć nie był tak wysoki jak w sierpniu. Ile będzie zysku w całym roku?

Sektor bankowy zarobił we wrześniu równe 1,2 mld zł netto, czyli o 20 proc. więcej niż rok temu (w sierpniu było to 1,27 mld zł netto) – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. To kolejny udany miesiąc po sierpniu (poprawa o 19 proc.), lipcu (wzrost o 25 proc.) oraz maju (wzrost o 35 proc.) i słabszym czerwcu (pod względem dynamik, bo wynik był dość dobry) a także pierwszych miesiącach roku. W czerwcu słabość w porównaniu rok do roku wynikała z efektu wysokiej bazy (rok temu sektor zanotował ponad 1,6 mld zł dodatkowego zysku netto dzięki jednorazowej transakcji z Visą). Natomiast na początku roku wyniki były mocno dołowane przez zmianę sposobu rozliczenia składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny (trzy czwarte wartej 2 mld zł składki rocznej zostało zaksięgowane w I kwartale, kiedy rok temu rozłożona było równomiernie na cztery kwartały).

Właśnie z powodu Visy zysk netto sektora bankowego trzech kwartałach jest niższy niż rok temu o 7,1 proc. i wynosi 10,55 mld zł. Wciąż mocną stroną sektora są rosnące dochody z działalności podstawowej. W tym czasie wynik odsetkowy urósł o 10,9 proc., do 31,4 mld zł, natomiast wynik z tytułu opłat i prowizji wzrósł o 8,4 proc., do 10,3 mld zł.

Jak zwykle koszty banków są pod ścisłą kontrolą. Koszty działania przez trzy kwartały wzrosły, ale tylko o 3,4 proc., do 24,6 mld zł. Wzrost kosztów były mniejszy, gdyby wziąć pod uwagę efekt podatku bankowego (w tym roku obowiązywał już od początku roku, kiedy rok temu od lutego) i zmiany rozliczeń składek na BFG.

Nadal banki mogą cieszyć się z dobrych spłat kredytów dzięki sprzyjającym warunkom makroekonomicznym (niskie bezrobocie, stopy procentowe i rosnące dochody rozporządzalne). Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów finansowych w okresie styczeń-sierpień wyniosły 5,5 mld zł, rosnąc o 3,4 proc. rok do roku (to pewne przyśpieszenie wobec stanu na koniec sierpnia).

Wcześniej szacunki ekspertów mówiły o wypracowaniu w całym roku przez sektor bankowy ponad 14 mld zł, optymiści zakładali nawet 15 mld zł zysku netto. Gdyby w każdym z ostatnich trzech miesięcy banki zarabiały również, podobnie jak we wrześniu, 1,2 mld zł netto, to w całym roku wynik sięgnąłby 14,2 mld zł. Dla porównania w ubiegłym roku zarobek również wyn

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA