fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Szwajcarski bank centralny zostanie zmuszony do sprzedaży akcji?

Szwajcarski Bank Narodowy
Bloomberg
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) może być wkrótce zmuszony do sprzedaż części swojego portfela akcji amerykańskich wartego ponad 100 mld USD – donosi agencja Bloomberga. Stanie się tak, jeśli 29 listopada Szwajcarzy opowiedzą się w referendum, za tym by zakazać mu inwestować w spółki zbrojeniowe.

Sondaż przeprowadzony przez gfs.bern dla publicznego nadawcy SRG wskazuje, że 54 proc. Szwajcarów opowiada się za wprowadzeniem takiego zakazu. Propozycja, która będzie poddana referendum przewiduje zakaz inwestowania w spółki, które uzyskują co najmniej 5 proc. swoich przychodów ze sprzedaży broni.

SNB szacuje, że w swoim portfelu ma akcje 300 tego rodzaju spółek. Stanowią one 11 proc. wartości portfela. Z publikowanych wcześniej dokumentów finansowych wynika, że SNB posiadał w czerwcu m.in. akcje Boeinga warte 388 mld USD i koncernu Raytheon warte 369 mld USD. Szwajcarski bank centralny skupował w ostatnich latach akcje amerykańskich spółek w ramach interwencji na rynku mających na celu osłabienie franka. Ograniczał się głównie do inwestowania w indeksy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA