fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Express Elixir ma pięć lat

Od pięciu lat klienci banków w Polsce mogą wykonywać przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir. Kwartalna wartość transferów realizowanych w ten sposób sięga ponad 3,3 mld zł.

System Express Elixir, dający możliwość przekazywania środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach, został wdrożony przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 2012 r., jako pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i drugie w Europie. Express Elixir rozlicza komunikaty płatnicze w trybie ciągłym - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. System cieszy się rosnącą popularnością wśród klientów banków - zarówno osób indywidualnych jak i przedsiębiorców.

Infrastruktura systemu umożliwiła również udostępnienie innych nowoczesnych usług jak przelewy na numer telefonu, czy na rzecz podmiotów administracji publicznej obsługiwanych przez NBP. Od momentu startu systemu obserwowana jest duża dynamika wzrostu liczby i wartość transakcji – tylko w ciągu ostatniego roku, tj. w okresie od maja 2016 do maja 2017 r. liczba przelewów natychmiastowych wzrosła o 80 proc., a ich wartość zwiększyła się o 67 proc.

Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego na zlecenie KIR, 79 proc. osób aktywnie korzystających z bankowości on-line słyszało o płatnościach natychmiastowych, a 38 proc. ocenia tę usługę jako bardzo przydatną. Warto również zwrócić uwagę na zmianę podejścia w czasie do tej usługi. W 2012 r., w pierwszym półroczu działania systemu Express Elixir, rozliczono 22,3 tys. przelewów na łączną kwotę 78,5 mln zł. Teraz, w samym tylko I kwartale 2017 r., Polacy zlecili ponad 949 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 3,34 mld zł. Zmiana wynika, m.in. ze stale rosnącego zasięgu usługi KIR – liczba banków sukcesywnie się powiększa, a najbliższy rok z uwagi na trwające po stronie KIR projekty wdrożeniowe – może być kolejnym przełomowym.

System Express Elixir stanowił także podstawę do tworzenia dalszych, innowacyjnych usług płatniczych. Przykładem takiego rozwiązania jest umożliwienie zlecania przelewów natychmiastowych na numer telefonu (P2P) w ramach systemu płatności mobilnych BLIK. Kolejnym kamieniem milowym dla rozwoju Express Elixira było przystąpienie do systemu w charakterze uczestnika Narodowego Banku Polskiego, w wyniku którego przelewy, m.in. do ZUS i organów administracji celno-podatkowej mogą być księgowane w czasie liczonym w sekundach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA