fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Hakerzy zaatakowali rosyjskie banki

Fotolia
Bank Rosji poinformował dziś o masowanych cyberatakach na rosyjskie banki. Hakerzy zaatakowali też komputery rosyjskich kolei.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w sobotę przedstawiciele Centurm monitoringu i reagowania na ataki komputerowe w Banku Rosji opowiedzieli o najnowszej sytuacji.

„ Nasze centrum wyłapało masowe wysyłki do rosyjskich banków zainfekowanych wirusami programowych zabezpieczeń. Nie doszło do uszkodzenia systemów bankowych - zapewnia bank centralny. Jednocześnie nie ujawnia, które banki zostały przez hakerów zaatakowane.

Już w kwietniu Bank Rosji uprzedził działające w kraju banki o możliwym ataku i przesłał dokładne instrukcje, jak się przed nimi zabezpieczyć.  Także dziś o atakach hakerskich poinformowały Rosyjskie Koleje Żelazne (RŻD)... „Na system informatyczny RŻD dokonano cyberataku, próbują zainfekować go wirusem. Został on już zlokalizowany i trwają prace nad jego usunięciem. Nie ma przerw w ruchu pasażerskim i towarowym" - zapewnia kolej w komunikacie cytowanym przez TASS.

W piątek w 74 krajach świata w tym w Rosji doszło do ataku systemów przez wirus WanaCrypt0r 2.0. Zainfekowane zostało dziesiątki tysięcy komputerów. Wirus sparaliżował pracę brytyjskich szpitali a potem zaczął szaleć w Hiszpanii i w Rosji.

Tutaj jak informowało ministerstwo spraw wewnętrznych hakerzy nie dostali się do komputerów tajnych służb, bowiem pracują one na rosyjskim oprogramowaniu i procesowe Elbrus

Według The Telegraph za atakami stoi hakerska grupa Shadow Brokers, która ma mieć powiązania z Rosją. za rozszyfrowanie zablokowanych programów grupa pobierała opłatę 300 bitcoinów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA