Donald Trump rozważa reformę banków w USA

Prezydent Donald Trump aktywnie zastanawia się nad rozdzieleniem największych banków na banki detaliczne i inwestycyjne według nowej wersji ustawy Glassa-Steagalla.

Aktualizacja: 02.05.2017 16:23 Publikacja: 02.05.2017 16:12

Donald Trump rozważa reformę banków w USA

Foto: Bloomberg

- Przyglądam się teraz temu. Niektórzy ludzi chcą powrotu do starego systemu, prawda? Więc przyjrzymy się temu — stwierdził w wywiadzie dla telewizji Bloomberg News.

Rzecznik Białego Domu, Sean Spicer powiedział na briefingu prasowym, ze Trump zainteresował się tą kwestią i został poinformowany o niej przez ministar Stevena Mnuchina, ale nie będzie mówić o tym publicznie.. — Nie jesteśmy jeszcze na takim etapie, by ujawnić szczegóły. On aktywnie przygląda się opcjom i rozważa rożne.

Podczas kampanii przedwyborczej Trump apelował o zastosowanie XXI-wiecznej wersji ustawy Glassa-Steagalla z 1933 r., przewidującej rozdzielenie działalności detalicznej i inwestycyjne banków. Program Partii Republikańskiej z 2016 r. także popierał przywrócenie tego podziału, zniesionego w 1999 r. przez Billa Clintona.

Część członków Kongresu uważa, że decyzja ówczesnego prezydenta przyczyniła się do kryzysu finansowego z 2008 r., ale Wall Street stanowczo odrzuca taki argument. Trump nie może samodzielnie przywrócić dawnej ustawy, więc Kongres musi zatwierdzić jej nową wersję. Przedstawiciele jego administracji, m.in. minister finansów Steven Mnuchin i szef rady doradców ekonomicznych Gary Cohn zaoferowali wsparcie dla nowej wersji ustawy, choć nie ujawnili wielu szczegółów, jak miałaby wyglądać. Obaj pracowali wcześniej dla grupy Goldman Sachs.

Reakcja rynku

Wall Street odrzucała wielokrotnie wszelkie inicjatywy polityków z ostatnich lat dotyczące rozdzielenia działalności bankowej. Wskaźnik sektora bankowego KBW Bank Index 24 największych podmiotów zyskał ok. 1,2 proc. przed wypowiedzią prezydenta, która spowodowała jego spadek o punkt procentowy. Stopniowo odzyskał większość strat i zakończył sesję w Nowym Jorku zwyżką o 0,9 proc.

Ustawa Glass-Steagalla dokonuje zasadniczo podziału banków na dwie kategorie: instytucje depozytowe wspieranych przez podatników, które głownie udzielają pożyczek firmom i konsumentom oraz banki inwestycyjne i towarzystwa ubezpieczeniowe, które dokonują obrotu papierami wartościowymi, udzielają na nie poręczeń, a także tworzą inne skomplikowane narzędzia finansowe i operują nimi.

Swego czasu Kongres uznał, że rozdzielenie tych działalności uchroni oszczędności Amerykanów przez wejściem na bardziej chwiejne rynki kapitałowe. Duże banki nie widzą znacznych korzyści we wprowadzeniu przez Kongres takiego podziału, zwłaszcza że deputowani mają teraz większe kwestie do rozwiązania, jak anulować system ochrony zdrowia Obamacare i dokonać reformy podatkowej.

Zaledwie jeden republikanin w Senacie, John McCain z Arizony poparł propozycję demokratycznej Elizabeth Warren z Massachusetts przywrócenia ustawy Glassa-Steagalla. To wskazuje, że przyjęcie nowej wersji nie będzie łatwe. Podczas spotkań w resorcie finansów z szefami banków dla omówienia decyzji Trumpa z lutego o przepisach finansowych, temat tej ustawy rzadko pojawiał się.

- To nie grozi w najbliższej czy nawet średniej przyszłości — uważa analityk w Capital Alpha Partners, Ian Katz, śledzący przepisy bankowe.

Wsparcie dla gospodarki

D. Trump mówiąc o projekcie reformy podatków przedstawionej tydzień wcześniej przez administrację stwierdził, że niższe podatki jakie zamierza, wraz z wynegocjowanymi na nowo umowami handlowymi, staną się bardzo potrzebnym bodźcem dla gospodarki. Wzrost o 0,7 proc. w I kwartale uznał za naprawdę zły. — Pierwszy, drugi kwartał to nie są moje kwartały. To są mówiąc szczerze resztki, jakie mi zostawiono. Jeśli wzrost w kraju wynosi 1 proc. albo mniej, to potrzebujemy czegoś, potrzebujemy bodźca — powiedział w wywiadzie.

Nowy kontroler waluty

Administracja Trumpa zamierza zmienić kontrolera waluty, szefa urzędu nadzorującego banki federalne, zwierzchnika setek nadzorców bankowych pracujących w dużych firmach finansowych.

Zmiana może zostać ogłoszona w tym tygodniu — ujawnił „WSJ" powołując się na ludzi znających sprawę. Kadencja obecnego szefa Thomasa Curry wybranego na 5-letni okres, upłynęła w kwietniu, ale może on zostać do czasu mianowania następcy.

Prezydent Trump bierze pod uwagę kandydaturę Josepha Ottinga, b. bankiera z OneWest Banku, który pracował z S. Mnuchinem. Bankowy prawnik w Simpson Thacher & Bartlett, Keith Noreika jest kandydatem na p. o kontrolera

- Przyglądam się teraz temu. Niektórzy ludzi chcą powrotu do starego systemu, prawda? Więc przyjrzymy się temu — stwierdził w wywiadzie dla telewizji Bloomberg News.

Rzecznik Białego Domu, Sean Spicer powiedział na briefingu prasowym, ze Trump zainteresował się tą kwestią i został poinformowany o niej przez ministar Stevena Mnuchina, ale nie będzie mówić o tym publicznie.. — Nie jesteśmy jeszcze na takim etapie, by ujawnić szczegóły. On aktywnie przygląda się opcjom i rozważa rożne.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Kredyt Unia to wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Banki
Zysk Aliora nieco powyżej oczekiwań
Banki
Strata NBP w 2023 roku poszła w miliardy złotych. Adam Glapiński pod ostrzałem
Banki
Cezary Stypułkowski, prezes mBanku: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy ratowanie Getin Noble Banku się zwróci? Potężne koszty