fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Wkrótce nowy prezes BZ WBK

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Jesteśmy w końcowym etapie wyboru prezesa i oczekuje, że zostanie on wybrany jeszcze w pierwszej połowie roku – zapowiedział Gerry Byrne, przewodniczący rady nadzorczej B WBK.

Jak dodał jest wielu kandydatów na to stanowisko, ale nie odpowiedział na pytanie czy będzie to osoba z wewnątrz banku czy z rynku. Proces wyboru nowego szefa banku rozpoczął się po rezygnacji Mateusza Morawieckiego w związku z objęciem stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju. W listopadzie ubiegłego roku.

BZ WBK zaraportował w I kwartale 2016 roku 556 mln zł skonsolidowanego zysku netto, co się okazało rezultatem nieco przewyższającym prognozy analityków. Jednocześnie zysk był nieporównywalny z osiągniętym w pierwszym kwartale 2015, kiedy to bank zaksięgował jednorazowe wpływy ze sprzedaży udziałów w spółkach Aviva ( przychód z tej transakcji wyniósł wówczas 523 mln zł ). Grupa BZ WBK konsoliduje w sowich wynikach rezultaty Santander Consumer Banku, który zarobił w pierwszym kwartale 148 mln zł netto. Kredyty detaliczne wzrosły o 7 proc., a kredyty dla firm o 14 proc.

- Niektóre banki będą musiały ograniczać akcje kredytową ze względu wymogi kapitałowe i nowe obciążenia, ale nas to nie dotyczy. W każdym segmencie kredytów wzrośliśmy mocniej niż rynek – podkreśla Gerry Byrne. BZ WBK , który jest trzecim pod względem wielkości bankiem na rynku ma już 6,4 miliona klientów. Bank mocno postawi na rozwój elektronicznych sposobów obsługi .

- Mamy blisko 2 miliony klientów korzystających z bankowości internetowej i 719 tys. użytkowników serwisu mobilnego. Przewodniczący rady nadzorczej banku powiedział też, że obecnie obciążenia sektora bankowego w Polsce należą do najwyższych, co może ograniczać zdolność finansowania gospodarki. Jak dodał kluczowe dla sytuacji sektora będą rozstrzygnięcia dotyczące kwestii kredytów frankowych.

Zbyt agresywne rozwiązania mogą być niebezpieczne dla całego sektora, a przecież depozyty są gwarantowane przez państwo – dodał Gerry Byrne. Zadeklarował też, że dopóki nie zapadną w tej sprawie ostateczne decyzje bank będzie chciał utrzymać tzw. sześciopak czyli m.in. obniżone spready walutowe. W pierwszym kwartale 2016 roku zapłacił z tytułu tzw. podatku bankowego 68 mln zł.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA