fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Goldman Sachs obcina pensję prezesowi o 10 mln dolarów

David Solomon
David Solomon
Bloomberg
Afera korupcyjna malezyjskiego funduszu 1MDB odbiła się na dochodach CEO Goldman Sachs Davida Salomona. Bank zarzeka się przy tym, że prezes niczego nie wiedział o nielegalnych działaniach.

Prezes Goldman Sachs David Solomon będzie miał obciętą pensję za 2020 rok. Szef banku inwestycyjnego straci 10 mln dolarów z powodu udziału banku w aferze funduszu inwestycyjnego 1MDB w Malezji. 1MDB to utworzony przez rząd Malezji fundusz inwestycyjny, który stracił miliardy dolarów wskutek defraudacji. Wykrycie oszustw i korupcji doprowadziło, między innymi, do skazania na 12 lat więzienia byłego premiera Malezji Najiba Razaka.

Udział Goldman Sachs w funduszu polegał na sprzedaży inwestorom obligacji o wartości 6,5 mld dolarów. Wpływy te w większości zostały skradzione. Zdaniem prokuratorów kadra kierownicza Goldman Sachs ignorowała oznaki oszustwa w kontaktach z funduszem oraz z Jho Lowem, doradcą 1MDB. Do sądu skierowano akty oskarżenia przeciwko dwóm pracownikom banku.

W związku ze skandalem Goldman Sachs podjął decyzję o obniżeniu wypłaty Davida Salomona za 2020 rok z 27,5 do 17,5 mln dolarów. Równocześnie bank podkreślił, że jego prezes nie był świadom korupcji w relacjach z 1MDB.

- W tamtym czasie nie był on zaangażowany albo świadomy udziału firmy w jakiejkolwiek nielegalnej działalności. Rada postrzega sprawę 1MDB jako instytucjonalną porażkę, niezgodną z wysokimi standardami, jakie stawia firmie – stwierdziła w, cytowanym przez BBC, oświadczeniu rada nadzorcza Goldman Sachs.

W październiku bank zgodził się zapłacić blisko 3 mld dolarów rządom czterech krajów w celu zakończenia dochodzenia związane z działalnością Goldman Sachs we współpracy z 1MDB. Prowizja banku za sprzedaż obligacji w latach 2012-13 wyniosła 600 mln dolarów. Łączne koszty kar i ugód za udział w tym przedsięwzięciu wyniosły już dla Goldman Sachs 5 mld dolarów. Dochodzenia prowadzone były nie tylko w Malezji, ale także w Singapurze, USA, Wielkiej Brytanii czy Hongkongu.

Niezależnie od kosztów i kar wynikających z tego skandalu, rok 2020 był znakomitym rokiem dla banku. Goldman Sachs osiągnął przychody na poziomie 44,6 mld dolarów, najwyższe od 2009 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA