fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Rosja: biznes ucieka od rubla i gromadzi kapitał za granicą

Bloomberg
Największe rosyjskie korporacje pośpiesznie gromadzą walutę na swoich kontach i lokatach w rosyjskich bankach. Zapasy walut są największe od zajęcia Krymu przez Rosję. Równie szybko rosyjski biznes wyprowadza kapitał z kraju.

Czwarty miesiąc z rzędu rosyjski system bankowy odnotowuje znaczny napływ walut obcych na rachunki i depozyty przedsiębiorstw. Na początek marca rezerwy walutowe rosyjskich korporacji wzrosły o kolejne 3,4 mld dol. - informuje Bank Rosji.

„Napływ zapewniły głównie firmy z branży naftowo-gazowej i energetycznej” - zauważa bank centralny, dodając, że prawie wszystkie pieniądze zostały zdeponowane na rachunkach w największych bankach o statusie systemowo ważnych (SICO).

Miesiąc wcześniej rachunki walutowe korporacji zostały uzupełnione o 4,3 mld dol., w grudniu - o 9,4 mld dol., a w listopadzie - o 13 mld dol.

Tempo, w jakim przedsiębiorstwa buduje swoją „poduszkę walutową” - 30,1 mld dol. w cztery miesiące - to rekord od początku 2014 roku. Łącznie biznes na na kontach i lokatach 272,4 mld dol. - maksimum z ostatnich czterech lat.

Około połowy napływu walut obcych pochodziły z dwóch największych państwowych spółek naftowo-gazowych - Gazpromu i Rosnieftu.

Rosnieft w czwartym kwartale zwiększył swoje płynne aktywa walutowe o 8,7 mld dol. i 0,9 mld euro, informuje finanz. ru. Na koniec 2020 r firma miała w bankach 13,6 mld dol. i 1,2 mld euro. Poduszka walutowa Gazpromu wzrosła prawie 8-krotnie - z 32 do 248 mld w przeliczeniu na ruble.
Nowe zjawisko jest o tyle wyjątkowe, że od 2014 roku korporacje systematycznie ograniczały swoje inwestycje walutowe, zgodnie z dyrektywą Kremla nakazującą odchodzenie gospodarki od dolara.

Proces ten nagle zatrzymał się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy do władzy w USA doszedł demokrata Joe Biden. Analitycy wiedzą, dlaczego tak się dzieje:
- Firmy gromadzą rezerwy walutowe, bowiem pojawiło się „zwiększone ryzyka sankcji” - powiedział Denis Porywaj, analityk Raiffeisenbank.

Popyt biznesu na waluty i aktywa zagraniczne generuje odpływ kapitału, który pod koniec ubiegłego roku dwukrotnie przyspieszył, do 47,8 mld dol. netto. A w okresie styczeń-luty 2021 r z Rosji wypłynęło kolejne 12 mld dol.

- Wskazuje to na niski poziom zaufania (do rodzimego rynku-red) i wywiera presję na rubla, uniemożliwiając umocnienie rosyjskiej waluty wraz ze wzrostem cen ropy - ocenia Dmitrij Dołgin, główny ekonomista ING ds. Rosji i WNP.

- Otrzymaną od korporacji walutę banki lokują za granicą - na kontach korespondencyjnych i depozytach - mówi Porywaj - Gospodarka nadal generuje duży odpływ kapitału, a na razie nie ma przesłanek do poprawy sytuacji. Ryzyko nałożenia ostrych sankcji może być obecne jeszcze przez kilka miesięcy, co pozbawia rubla potencjału do znacznego wzmocnienia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA