fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Czerwińska: EBI zwiększa wsparcie dla firm o 200 mld euro

Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI
materiały prasowe
Europejski Bank Inwestycyjny chce utworzyć fundusz gwarancyjny, który w efekcie zwiększy wsparcie firm o 200 mld euro.

Nadzwyczajnie zwołana rada dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) omówiła w piątek utworzenie funduszu gwarancyjnego o wartości 25 mld euro, o czym bank poinformował wieczorem. Ten fundusz umożliwi grupie EBI zwiększenie wsparcia dla przedsiębiorstw we wszystkich 27 państwach członkowskich UE o dodatkowe 200 mld euro – informuje bank.

To nowa porcja pieniędzy jest dodatkiem do tzw. natychmiastowego pakietu wsparcia dla europejskich MŚP ogłoszonego w marcu, który ma wartość 40 mld euro. Teraz o wszystkim zadecyduje Unia Europejska. Zarząd przygotował propozycję funduszu do dyskusji decydentów we wtorek 7 kwietnia 2020 r.

Bank od niedawna ma w zarządzie Polkę, byłą minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. – Dzisiaj Grupa EBI zaproponowała ustanowienie tarczy do wysokości 200 mld euro dla europejskich firm najbardziej dotkniętych kryzysem koronawirusa – mówi Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Tłumaczy, że celem tego instrumentu jest wsparcie sektora prywatnego w przezwyciężaniu dzisiejszego zastoju gospodarki, a potem umożliwienie sprawnego wznowienia działalności gospodarczej. – W Polsce będziemy ścisłe współpracować z BGK i innymi instytucjami finansowymi. Zależy nam, by pieniądze udostępniać tam, gdzie są najbardziej potrzebne – wyjaśnia Czerwińska.

Prezes banku Werner Hoyer deklaruje, że potrzebna jest ogólnoeuropejska, szybka i ambitna odpowiedź na kryzys, bo firmy w całej Unii potrzebują dziś więcej linii kredytowych, pożyczek pomostowych i kapitału obrotowego. – Ze wsparciem państw członkowskich reakcja grupy EBI na koronawirusa wspierałaby finansowanie do 1,5 proc. europejskiego PKB, uzupełniając nadzwyczajne wysiłki państw członkowskich – mówi Hoyer cytowany w komunikacie banku.

Według propozycji EBI, paneuropejski fundusz gwarancyjny miałby służyć jako tarcza ochronna dla firm, które mają trudności z płynnością finansową. Można go ustanowić przy pomocy wkładów państw członkowskich, będzie też otwarty na udział innych unijnych instytucji. Nowe narzędzie powstanie w oparciu o już istniejące programy gwarancyjne Grupy EBI, dzięki temu fundusze mogą być dostępne – szybko. Program byłby wdrażany przez EBI i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), które razem tworzą grupę EBI, w ścisłej współpracy z krajowymi bankami, Komisją Europejską i innymi partnerami finansowymi.

To nie jedyne kwoty, które bank rzucił ostatnio na walkę z kryzysem. Bank zatwierdził właśnie pożyczkę 5 mld euro dla wszystkich państw członkowskich UE. Celem jest szybkie uruchomienie finansowania dla MŚP w nadchodzących tygodniach do kwoty 40 mld euro. Bank sięgnął też po istniejące już instrumenty współdzielone z Komisją Europejską – głównie chodzi o tzw. InnovFin Infectious Disease Finance Facility. Ten fundusz służy do finansowania projektów walczących z rozwojem pandemii, szukających lekarstwa lub mających na celu opracowanie szczepionki. Obecny portfel projektów Grupy EBI w sektorze opieki zdrowotnej wynosi około 5 miliardów euro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA