fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

L. de Guindos: Lagarde sprowadzi EBC z wieży z kości słoniowej

Bloomberg
Christine Lagarde sprowadzi decydentów politycznych w EBC z wieży z kości słoniowej i postawi przed realiami politycznymi strefy euro — uznał wiceprezes tego banku, Luis de Guindos w wywiadzie dla dziennika „El Pais”.

Ch. Lagarde, wcześniej minister finansów Francji i szefowa MFW, zajmie od 1 listopada stanowisko Mario Draghiego w superbanku we Frankfurcie. Będzie pierwszą prezes EBC bez formalnego wykształcenia ekonomicznego.

- Ludzie z banków centralnych często pracują na wieży z kości słoniowej — stwierdził L. de Guindos, także były minister finansów Hiszpanii — Ch. Lagarde — nie mówiąc o mnie — zna doskonale mechanizmy strefy euro. Decydenci w EBC muszą rozumieć sytuację, wybierać właściwe alternatywy i informować o nich w odpowiedniej formie — uważa Hiszpan.

Największym wyzwaniem dla nowej prezes jest głębokość spowolnienia gospodarki. — Przewidujemy wzrost nieco ponad 1 proc., z ryzykiem spadku. W sferze finansów największymi wyzwaniami są minimalna rentowność banków, ryzyko wynikające z niskich stóp i aktywa zarządzane przez fundusze, które ogromnie wzrosły — powiedział.

EBC starał się w dużym stopniu bez powodzenia przekonać rządy krajów strefy euro, m.in. Niemiec i Holandii, mające duże nadwyżki budżetowe, aby poluzowały sakiewki i wspierały wzrost gospodarczy. De Guindos bronił agresywnych działań pobudzających stosowanych przez EBC, które doprowadziły do ujemnego oprocentowania wkładów i wznowienia skupu obligacji na sumę 2,6 bln euro mimo oporów części polityków — pisze Reuter.

- Należy szukać równowagi, staramy się działać w naszym zakresie, ale czas pokazał, że efekty uboczne takiej polityki wyszły bardziej na jaw. Nie jesteśmy wszechmocni, nie możemy rozwiązać takich problemów jak wojna handlowa czy brexit. Polityka fiskalna, reformy strukturalne czy unia bankowa powinny przyczyniać się, bo jeśli nie, to skutki uboczne będą jeszcze większe — cytuje „El Pais”.

Na pytanie o fiasko działań EBC w dziedzinie inflacji, której poziomu bank nie może osiągnąć od 2013 r. de Guindos odparł, że uniknięto deflacji, a było bardzo duże zagrożenie. — To prawda, inflacja istotnie była przez pewien czas poniżej celu, ale przyczyną tego były zmiany strukturalne, których jeszcze nie potrafimy w pełni wyjaśnić — powiedział.

Hiszpan stwierdził, że ujawniane publicznie podziały w banku „nie przyczyniają się do skuteczności tego polityki” i zwrócił się do wszystkich 25 członków rady prezesów o szukanie konsensu i o popieranie raz przyjętych decyzji. — Lansowanie się niektórych nie tyle szkodzi, co nie ułatwia skuteczności decyzji politycznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA