fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kto zostanie nowym wiceprezesem EBC?

Bloomberg
Do końca roku zmieni się obsada czterech z sześciu miejsc w radzie wykonawczej Europejskiego Banku Centralnego. Pierwsza zmiana już 1 czerwca, gdy pracę rozpocznie nowy wiceprezes. Dziś ruszają rozmowy w tej sprawie.

Ministrowie finansów strefy euro podejmują w poniedziałek rozmowy o tym, kto powinien zostać nowym wiceprezesem Europejskiego Banku Centralnego. Spekuluje się, że przetasowania na stanowiskach banku centralnego mogą zmienić kierunek polityki pieniężnej Europy. 

Na stole znajdują się dwa nazwiska potencjalnych następców obecnego wiceprezesa Vitora Constancio. Są to hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos i prezes irlandzkiego banku centralnego Philip Lane.

Oczekiwania są takie, że to Hiszpan zostanie wskazany przez ministrów finansów, bowiem Hiszpania nie miała przedstawiciela w zarządzie EBC od sześciu lat.

Ocenia się, że jeżeli w fotelu wiceprezesa zasiądzie przedstawiciel południowej Europy, stanowisko prezesa EBC może przypaść komuś z północy, gdzie nastawienia inflacyjne są raczej jastrzębie, a więc zgoła odmienne od stanowiska reprezentowanego przez Włocha Mario Draghiego. Dodajmy, że kadencja Draghiego kończy się w przyszłym roku.

Wybór Luisa de Guindos nie jest jednak jeszcze przesądzony. Nie ma on doświadczenia w bankowości centralnej, podczas gdy obecny wiceprezes Constancio był przed przeprowadzką do Frankfurtu prezesem Banku Portugalii. Dlatego kandydatura Philipa Lane'a może się okazać nie bez szans, biorąc pod uwagę jego doświadczenie w polityce pieniężnej. Lane jest już członkiem Rady Prezesów EBC i jest świadomy tego, jak instytucja działa i myśli. 

Doniesienia medialne sugerują jednak, że Irlandia w rzeczywistości nie jest zainteresowana wiceprezesurą, a zamiast tego lobbuje za posadą głównego ekonomisty EBC, która zostanie zwolniona w przyszłym roku.

Dyskusje 19 ministrów finansów rozpoczną się w poniedziałek, a w razie braku konsensusu głosowanie zostanie przeprowadzone we wtorek. By wybrać nowego wiceprezesa, 14 z 19 ministrów musi wskazać to samo nazwisko. Kandydat zostanie następnie oceniony podczas marcowego szczytu szefów państw strefy euro, co da ostateczne zielone światło nominacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA