fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Globalne banki gotowe opuścić Londyn

123RF
Brexitowe negocjacje od kilku miesięcy tkwią w impasie, a z różnych źródeł napływają informacje, że wiele globalnych banków uznało, że nie mogą już sobie pozwolić na dalsze odwlekanie decyzji o przeprowadzce z Londynu, jeśli chcą być przygotowane na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Goldman Sachs, Morgan Stanley, UBS i Royal Bank of Scotland już w przyszłym kwartale zaczną przenosić z Londynu na kontynent personel, infrastrukturę i kapitał. Każdą z tych firm taka przeprowadzka może kosztować nawet 500 mln USD, ale muszą mieć co najmniej 12 miesięcy na solidne zainstalowane ludzi i sprzętu w nowym miejscu.

- Na samym początku przyszłego roku musimy mieć pełną jasność o tym co się stanie. Jeśli do tego czasu nie będzie żadnego brexitowego porozumienia, banki będą musiały opuścić Wielką Brytanię – powiedziała Sylvie Matherat, szefowa nadzoru w Deutsche Banku.

Impas w negocjacjach spowodował, że 20 banków prowadzi już zaawansowane negocjacje z władzami krajów unijnych w sprawie zapewnienia sobie pozwoleń na działalność na ich terytorium, a tym samym w całej Unii. Bank of America, Goldman Sachs i Morgan Stanley podpisały już umowy na wynajęcie nowych powierzchni biurowych, a kilkanaście innych firm szuka siedzib na kontynencie.

Wielka Brytania może stracić nawet 75 tys. miejsc pracy w sektorach bankowym i ubezpieczeniowym, jeśli opuści Unię Europejską bez omowy handlowej – ostrzega Sam Woods, główny regulator brytyjskiego rynku bankowego. Około 10 tys. miejsc pracy jest zagrożonych już pierwszego dnia po brexicie – dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA