fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Getin Holding szykuje emisję akcji

Fotorzepa, Marta Bogacz
Bankowy holding chce pozyskać 30 mln zł z emisji akcji. Pieniądze mają trafić na zasilenie kapitału nowopowstałej spółki windykacyjnej na Ukrainie.

Getin Holding planuje podwyższyć kapitał zakładowy o 27,78 mln zł w drodze prywatnej emisji akcji serii C z wyłączeniem prawa poboru - wynika z projektów uchwał na walne zgromadzenie (zostało zwołane na 27 czerwca). Cena emisyjna akcji została ustalona na 1,08 zł (kurs na GPW jest wyższy i sięgał w poniedziałek na zamknięciu 1,39 zł). Oznacza, że spółka może pozyskać z emisji około 30 mln zł. Kapitał obecnie dzieli się na 731,3 mln akcji, co oznacza, że nowe walory w istniejącym kapitale stanowiłyby 3,8 proc.

Holding chce pozyskać gotówkę do rozwoju działalności na Ukrainie – konkretnie chodzi o działalność windykacyjną – kilka tygodni temu Idea Bank Ukraina wydzielił ze swoich struktur spółkę windykacyjną, która do tej pory odzyskiwała należności dla banku (jest ich całkiem sporo). Wygląda na to, że teraz, po wydzieleniu, spółka ma kupować portfele kredytów nieregularnych także od innych instytucji i prowadzić windykację w celach komercyjnych.

"W interesie spółki leży pozyskanie wspomnianych środków finansowych w możliwie krótkim terminie, a osiągnięcie tego celu będzie możliwe jedynie w drodze przeprowadzenia emisji akcji serii C w drodze subskrypcji prywatnej, czyli z wyłączeniem przysługującego dotychczasowym akcjonariuszom prawa poboru tych akcji" – napisano w uzasadnieniu uchwały. Dodatkowo zarząd spółki podejmie starania zmierzające do zawarcia z LC Corp BV, jeszcze przed podjęciem przez walne zgromadzenie spółki uchwały w sprawie emisji akcji serii C, przedwstępnych umów objęcia akcji, w których podmioty zobowiążą się do objęcia akcji serii C w przypadku podjęcia wspomnianej uchwały oraz do zapłaty na rzecz spółki przedpłaty na poczet ceny emisyjnej tych akcji. Umowy objęcia akcji serii C mają zostać zawarte do 31 lipca 2017 r.

Z tego wynika, że Getin Holding zostanie zasilony kapitałem przez Leszka Czarneckiego (LC Corp BV to jego holenderski wehikuł inwestycyjny). Czarnecki ma 57 proc. akcji Holdingu. Kilka dni temu zasilił kapitałem także inną swoją spółkę – mający problemy z rentownością i kapitałami Getin Noble Bank. Wyłożył 50 mln zł na akcje nowej emisji, ale w tym przypadku płacił wyraźnie więcej niż obecny kurs na rynku (odpowiednio 2,73 zł w porównaniu do ok. 1,60 zł).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA