fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Egipt: Odkryto 27 nietkniętych sarkofagów sprzed 2500 lat

AFP
Na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze na południe od Kairu archeolodzy odkryli 27 sarkofagów. Pozostawały nietknięte od czasu, gdy 2,5 tysiąca lat temu spoczęły na cmentarzysku.

Trumny odkryto nieopodal miejsca, gdzie znajduje się słynna, monumentalna piramida schodkowa Dżosera.

Trzynaście sarkofagów znaleziono na początku września w nowo odkrytej studni o głębokości 11 metrów, a kolejnych 14 w innym miejscu w ubiegłym tygodniu.

Sarkofagi wykonane są z drewna i ozdobione hieroglifami i malunkami, a prócz nich archeolodzy odkryli także inne artefakty, przedmioty bliskie zmarłym, które umieszczano wraz z nimi w grobowcach.

Neveine el-Arif, rzeczniczka Ministerstwa Turystyki i Starożytności przekazała, że trumny pozostały nietknięte od chwili pochówku, który miał miejsce ok. 2,5 tysiąca lat temu.

Znalezisko uważane jest za jedno z najważniejszych w ciągu ostatnich kilku lat.

Na płaskowyżu Sakkara, gdzie znajduje się nekropolia, istniało co najmniej 11 piramid, w tym wspomniana piramida Dżosera, a w ich cieniu - setki grobowców starożytnych urzędników, począwszy od pierwszej dynastii (2920 pne-2770 pne) do okresu koptyjskiego (395-642).

W ostatnich latach Egipt mocno promuje nowe znaleziska archeologiczne, starając się ożywić kluczowy dla kraju sektor turystyczny, który dotkliwie odczuł rewolucję w 2011, w wyniku której obalony został prezydent Hosni Mubarak, a w ostatnich miesiącach osłabiła go ponownie pandemia koronawirusa.

W zeszłym roku również w Sakkarze archeolodzy znaleźli skrytkę, a w niej - mumie setek zwierząt, przez ptaki, krokodyle, po dwa zmumifikowane lwiątka.

Z kolei w październiku ubiegłego roku 30 starożytnych, bogato zdobionych  trumien odkryto w Luksorze. Zostały przekazane do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które powstaje w pobliżu piramid w Gizie. Miało zostać otwarte w tym roku, ale pandemia opóźnia jego inaugurację. Przewidywany termin udostępnienia placówki publiczności to 2021 rok.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA