fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Egzamin zawodowy 2021 - prawo cywilne dla przyszłych adwokatów i radców prawnych

OŚ/rp.pl
Przyszli adwokaci i radcowie zmagali się już z kazusami z prawa cywilnego. U przyszłych adwokatów temat dotyczył działu spadku, natomiast aplikanci radcowscy zmierzyli się z tematem immisji (zakłócanie sąsiadowi korzystania z nieruchomości).

W kazusie adwokackim, dziedziczącymi po zmarłej matce byli syn i córka. W skład majątku, jaki pozostawiła testatorka, wchodziła m.in. nieruchomość, samochód oraz środki pieniężne.

Sąd wydał postanowienie, w którym rozstrzygnął, że nieruchomość przypada synowi. Zadaniem egzaminowanych było natomiast napisanie apelacji w imieniu wnioskodawczyni, która się z tym rozstrzygnięciem nie zgodziła.

Czytaj także: Radzimy, jak napisać odwołanie w razie niepowodzenia

– W kazusie znalazła się również instytucja prawa bankowego. Zmarła zastrzegła, że zgromadzone 30 tys. zł nie wchodzi w skład schedy spadkowej. Należało rozstrzygnąć, czy takie zastrzeżenie było skuteczne – wskazuje nasz informator.

I ocenia, że zadanie nie było podchwytliwe i egzaminowani powinni sobie poradzić z napisaniem apelacji.

Radcowie natomiast zmierzyli się z zadaniem, w którym powód wniósł o zobowiązanie przez sąd sąsiadów do zabezpieczenia nieruchomości poprzez jej wyciszenie oraz do pójścia z psem do behawiorysty. Zdaniem powoda, dzieci sąsiadów bardzo hałasowały, pies głośno ujadał, a sąsiad po godzinach świadczył usługi napraw wiertarek udarowych.

Hałas doprowadził do rozstroju zdrowia powoda, zaniechaniem odwiedzin przyjaciół i rodziny. Na poparcie swoich twierdzeń powód przedstawił szereg dowodów, w tym opinii ekspertów, jednak sąd znaczną część dowodów pominął. Finalnie doszło do oddalenia powództwa.

- Na pierwszy rzut oka kazus wydawał się prosty, jednak po głębszej analizie okazało się, że nie wszystko jest oczywiste. Było kilka pomysłów na rozwiązanie problemu - mówi jedna ze zdających.

W czwartek prawo gospodarcze. Ta część egzaminu okazała się najtrudniejsza dla osób, które w zeszłym roku przystępowały do egzaminu radcowskiego. Ocen niedostatecznych z tego bloku wystawiono bowiem 224 (co stanowiło 41 proc. wszystkich ocen niedostatecznych w zeszłym roku na tym egzaminie).

Egzamin stanowi trudność dlatego, że przy sporządzaniu umowy koniecznym jest uwzględnienie niezbędnych zgód korporacyjnych, pełnomocnictw, a także określenie prawidłowej reprezentacji i formy umowy. Pomyłka w tym zakresie skutkuje nieważnością umowy, a co za tym idzie - oceną niedostateczną na egzaminie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA