fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Analizy Rzeczpospolitej

Czas na rozwój systemów informatycznych

Branża nieruchomościowa i budowlana są jednymi z najciekawszych pod kątem wykorzystania dostępnych dziś technologii do usprawnienia biznesu. Dwa lata temu jedna z dużych firm budowlanych wraz ze swoimi partnerami technologicznymi informowała, że właśnie w Polsce testuje inteligentny kask, który pozwala zwiększyć bezpieczeństwo pracowników na placu budowy. Dzięki stałemu połączeniu z dedykowanym systemem informatycznym urządzenie monitoruje szereg parametrów i alarmuje o wszelkich nietypowych zdarzeniach, jak np. wstrząs czy zmiana temperatury pod kaskiem. W razie potrzeby służy też jako lokalizator, ułatwiając znalezienie pracownika, który mógł ulec wypadkowi i potrzebuje pomocy.

Inną kategorią rozwiązań są na przykład wizualizacje 3D i prezentacje nieruchomości w technologii wirtualnej rzeczywistości. W tym przypadku potencjalny klient może zobaczyć projekt wnętrza lokalu czy budynku, tak jakby w nim był. Dzięki takim rozwiązaniom można też sprzedawać nieruchomości klientom znajdującym się na drugim końcu świata. Dzięki technologii wideo 360 stopni mogą oni zajrzeć w prawie każdy kąt domu, będąc tysiące kilometrów od niego. Oprócz coraz liczniejszych zastosowań rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości możemy spodziewać się również niedługo zawierania, rozliczania oraz monitorowania transakcji dotyczących nieruchomości w oparciu o bezpieczne technologie blockchain. Cały czas szybko rozwijają się też koncepty oraz praktyczne wdrożenia z obszaru tzw. inteligentnych miast i budynków (tzw. smart city).

To, co łączy wszystkie te technologie, to zapotrzebowanie na dane. Dlatego zanim te rozwiązania staną się powszechne i szeroko wykorzystywane także przez przedsiębiorstwa z sektora MŚP, polskie firmy powinny postawić na rozwój systemów informatycznych, które już teraz lub w niedalekiej przyszłości pozwolą im na efektywne zbieranie informacji pochodzących m.in. z zewnętrznych urządzeń – skanerów, kasków, aplikacji mobilnych, czujników w budynkach itp.

Według różnych opracowań jednymi z najczęściej deklarowanych w badaniach i raportach technologii informatycznych, wykorzystywanych w branży nieruchomości, są systemy ERP, a wiele firm planuje inwestycje w dalszy rozwój takich systemów. Ma im to umożliwić lepsze zarządzanie procesami w organizacjach i usprawnić gromadzenie oraz analizę danych (tzw. Big Data). To dobry kierunek, jednak warto podkreślić, że deklaracje przedsiębiorców nie do końca pokrywają się z tym, co pokazują np. dane GUS. Według nich wykorzystanie systemów ERP w branżach nieruchomości i budownictwa wcale nie jest takie powszechne, jak mogłoby się wydawać. Tymczasem to kluczowy krok w stronę cyfryzacji przedsiębiorstwa.

Przykładem wykorzystania systemu ERP w branży nieruchomości jest usprawnienie procesu obsługi nieruchomości oddanych do użytku. Sprzedaż nieruchomości to proces, który trwa nawet kilkanaście miesięcy. W przypadku kompleksów mieszkaniowych, na które składają się setki lokali, konsultanci ds. sprzedaży wielokrotnie, zanim sfinalizują transakcję, muszą dokonywać przeliczeń wartości i udziałów np. nieruchomości wspólnej lub nieruchomości sprzedawanej w odniesieniu do udziałów w całej inwestycji. To żmudny, powtarzalny proces, w czasie którego łatwo o pomyłkę. Może on być jednak praktycznie w pełni zautomatyzowany dzięki wykorzystaniu systemu ERP, w którym na bieżąco aktualizowane są dane np. o wycenie na konkretny dzień, statusie lokalu, udziale w nieruchomości czy kosztach utrzymania. Takie zestawienie sprzedawca może generować automatycznie, bez każdorazowego ręcznego weryfikowania kluczowych dla wybranego lokalu informacji.

- Aneta Jarczyńska, Product Marketing Manager, Sage Symfonia ERP

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA