fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokaci i radcy prawni dostaną niższe stawki za obronę

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Sprawy ze skargi na czynności komornika będą dużo tańsze. Zamiast 240 zł trzeba będzie wyłożyć 80 zł.

Minister sprawiedliwości, tak jak zapowiadał, obciął stawki za czynności adwokackie i radcowskie. Nowe, niższe, wejdą w życie już 27 października.

Co to oznacza?

Obniżenie o 25 proc. stawek minimalnych ustalanych od wartości przedmiotu sporu – obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. (podwyższył je Borys Budka w listopadzie 2015 r.) . Dodano też nową stawkę minimalną w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 2 mln zł. Taksa wyniesie 15 tys. zł, a przy wartości powyżej 5 mln zł – 25 tys. zł.

W sprawach rozpoznawanych w postępowaniach upominawczych: tradycyjnym i elektronicznym, nakazowym oraz europejskim postępowaniu nakazowym stawki będą niższe o 50 proc. To oznacza powrót do rozwiązań sprzed 1 stycznia 2016 r. Za rozwód i unieważnienie małżeństwa trzeba będzie zapłacić 720 zł, i to bez względu na to, czy postępowanie jest połączone z orzekaniem przez sąd o winie rozkładu pożycia i stwierdzenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa. Sprawa o opróżnienie lokalu będzie tańsza niż dotychczas. Pełnomocnik dostanie 240 zł (było 480 zł). Niższe stawki będą też obowiązywać za sprawy o ochronę dóbr osobistych i praw autorskich – 720 zł (było 1080 zł). Dużo taniej będzie się też poskarżyć na czynności komornika. Do tej pory stawka wynosiła 240 zł, teraz będzie to 80 zł.

– Takie sprawy dotyczą najczęściej osób w trudnej sytuacji materialnej – uzasadniają autorzy obniżki. Zmniejszone zostały też stawki w sprawach z prawa pracy o nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy lub ustalenie sposobu ustania stosunku pracy – z 360 zł do 180 zł.

W sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego minimalne stawki będą wynosić 180 zł.

Mniej prawnicy zarobią też na sporządzeniu skargi konstytucyjnej oraz stawiennictwo na rozprawie – 960 zł (dotychczas 2400 zł).

Do spraw wszczętych, które nie zakończą się przed 27 października, stosowane będą stare stawki. Będą obowiązywały do czasu zakończenia postępowania w danej instancji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA