fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Dyscyplinarka za medialną posługę dla adwokata Konrada Pogody, pełnomocnika „Małej Emi”

Konrad Pogoda
materiały prasowe
Wobec pełnomocnika „Małej Emi” wszczęto kolejne postępowanie dyscyplinarne. Chodzi o medialne występy mecenasa Konrada Pogody.

„W kontaktach z mediami adwokat powinien unikać przyjmowania roli rzecznika prasowego swojego klienta, lecz powinien się kierować merytoryczną potrzebą odpowiedzi na zarzuty wobec klienta publikowane w mediach, przedstawiające w ocenie adwokata sprawę jednostronnie, wybiórczo lub tendencyjnie" - stanowi par. 18 ust. 3 adwokackiego kodeksu etyki.

Pion dyscyplinarny śląskiej adwokatury bada właśnie , czy jeden z mecenasów reprezentujących główną bohaterkę afery trollowej, nie przekroczył ram wykonywania zawodu. Postępowanie wszczęto z urzędu.

- Sprawa dotyczy wyczerpania znamion deliktu dyscyplinarnego przez adw. Konrada Pogodę w związku z jego wypowiedziami medialnymi. Wszczęte dochodzenie dyscyplinarne ma na celu ustalenie czy zaistniały podstawy do przyjęcia ,iż mecenas Konrad Pogoda popełnił którykolwiek z deliktów dyscyplinarnych. Podstępowanie dyscyplinarne ma doprowadzić do ustalenia czy nie doszło do naruszenia przepisów statuujących zakaz związany z pełnieniem funkcji rzecznika prasowego klienta - informuje adwokat Marcin Nowak, Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Katowicach.

- Ponadto, przedmiotem badań jest ustalenie, czy wypowiedzi adw. Konrada Pogody nie przekroczyły zakazu objętego tajemnicą adwokacką - dodaje.

Konrad Pogoda to jednak nie jedyny członek palestry, który wypowiada się obszernie w mediach o sprawach klienta. Są i pełnomocnicy, którzy organizują konferencje prasowe, by zdawać relację o prowadzonych sprawach. Czy tak powinna wyglądać rola członka adwokatury?

- Granice wypowiedzi adwokata o sprawach klienta zawsze sprowadzają się do zaklęć o tajemnicy zawodowej, rzeczowej potrzebie mierzonej dobrem klienta i zachowaniem godności adwokata. Tylko w dzisiejszej rzeczywistości to najczęściej jest recepta na katastrofę wizerunkową klienta. Można więc zachowując poprawność przegrywać poza sądem nawet sprawy wygrane w sądzie. Można granice przesuwać lub nic sobie z nich nie robić, ale to oznacza akceptację poziomu magla, więc zazwyczaj także poważny absmak pełnomocnika - komentuje Andrzej Michałowski, adwokat.

On sam zaś uważa, że adwokat wyrażać winien stanowisko klienta wyłącznie poprzez czynności procesowe i aktywne informowanie o nich, po ich podjęciu.

- Rozgrywki wizerunkowe powinniśmy zaś pozostawić specjalistom od wizerunku, sytuacji kryzysowych, PR-u, itp., z którymi na życzenie klienta możemy współpracować w ramach zachodzących na siebie, ale niezależnych obszarów kompetencji. Kiedy adwokaci biorą się dodatkowo za kreowanie wizerunku klienta, robią coś na czym się zwyczajnie nie znają i co im przeszkadza rzetelnie wykonywać zlecenie, które przede wszystkim otrzymali od klienta - uważa mecenas Michałowski.

Wobec adwokata Konrada Pogody - jak już informowaliśmy na łamach - od 2014 roku toczyły się 32 postępowania dyscyplinarne. Dwa z nich zakończyły się  orzeczeniem jednej z najwyższych kar - tymczasowego zakazu wykonywania zawodu. Na pytania redakcji, czy uważa, że wypowiadając się w mediach o sprawie klientki naruszył kodeks etyki odpowiada, że "stanowisko zajmie po zapoznaniu się z pismem rzecznika dyscyplinarnego”

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA