fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

NRA pracuje nad nowymi zasadami wypłat wynagrodzeń za urzędówki

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Komisja legislacyjna przy NRA pracuje nad projektem, który ma uregulować zasady wypłacania wynagrodzenia adwokatom w sprawach, w których świadczą pomoc prawną z urzędu.

Dla adwokatów problemem jest brak regulacji prawnych i niespójne zapisy ustawy i rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Praktyka wydziałów poszczególnych sądów w Polsce też nie jest jednolita - często adwokat dostaje wynagrodzenie dopiero po zakończeniu sprawy, nawet po kilku latach od daty wyznaczenia go na pełnomocnika lub obrońcę z urzędu.  25 lutego Okręgowa Rada Adwokacka w Szczecinie zaapelowała do Naczelnej Rady Adwokackiej o niezwłoczne podjęcie działań w tej sprawie.

Jak informuje NRA, temat został poruszony podczas posiedzenia Prezydium NRA na początku lutego. Doradca prezesa NRA adw. Marek Mikołajczyk przypomniał, że w 2005 roku Sąd Najwyższy w odpowiedzi na zapytanie prawne wskazał, że w przepisach o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej mowa jest o wynagrodzeniu za udzieloną pomoc, czyli za wykonaną pracę. Referujący stwierdził wówczas, że sprawa może nie być prawomocnie osądzona, ale zakończenie poszczególnych faz postępowania może stanowić podstawę do skierowania do sądu wniosku o wypłatę wynagrodzenia za świadczoną usługę prawną.

Na tym samym posiedzeniu Prezydium NRA podjęło decyzję o przekazaniu sprawy do komisji legislacyjnej. Obecnie trwają w niej prace nad projektem. Jak tylko będzie gotowy, Prezydium NRA podejmie dalsze kroki legislacyjne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA