Do aplikantów przemówiła m.in. Małgorzata Gersdorf I. Prezes Sądu Najwyższego, Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odczytał natomiast list od prezydenta Andrzeja Dudy. Głos zabrał także dr Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich, adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

-Wybrali państwo zawód adwokata, który jest zawodem wymagającym i pięknym. Pięknym ponieważ daje prawdziwe poczucie niezależności, która jest wymagana do należytego wykonywania tego zawodu - mówił prezes NRA. I przypomniał, że w 2018 roku obchodzone będzie stulecie adwokatury, jest to więc czas szczególny. -Rok 2018 nastąpił po roku 2017. A rok 2017 - jak państwo wiedzą - to był rok stulecia odrodzonego sądownictwa na ziemiach polskich. Tego sądownictwa, co do którego dzisiaj podejmowane są działania nazywane przez niektórych reformami, przez niektórych zamachem na niezależność tego sądownictwa. Niezwykła rola spoczywa dziś na adwokatach (..) reprezentujemy bowiem interesy naszych klientów, a wolą wszystkich ludzi, którzy idą do sądu jest to, by był on bezstronny i niezależny - zaznaczył Jacek Trela.

Do sytuacji w wymiarze sprawiedliwości odniosła się również prof. Małgorzata Gersdorf.

-Już tyle mówiłam o niezależności i niezawisłości sądów, że wszyscy znają moje zdanie i jakie mam poglądy na temat zmian, które się teraz odbywają. Chciałabym jednak pogratulować państwu, że dostali się na aplikację adwokacką, która jest marzeniem młodych adeptów prawa - mówiła Małgorzata Gersdorf, I Prezes SN. - Adwokat to zawód, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii polski niepodległej. Pierwszy trzon Sądu Najwyższego, to byli właśnie adwokaci (..) Adwokaci działali w czasach minionych, bronili dysydentów, zakładali KOR. Mam nadzieję, że państwo będziecie również tak wysoko nieśli sztandar wolności i niezależności wymiaru sprawiedliwości oraz prawa obywatela do sądu -dodała.

W liście od Prezydenta podkreślono natomiast, że adwokat to zawód, który wymaga dobrego merytorycznego przygotowania, dochowania najwyższej staranności a także humanizmu i zrozumienia dla złożonych życiowych sytuacji. -Od sposobu, w jaki będą państwo wykonywać swoje zadania będzie zależeć poziom kultury prawnej naszego społeczeństwa. To zaś przekłada się na jakość instytucji i kondycję polskiego państwa - podnosił minister Dera. Przedstawiciel urzędu prezydenta zachęcał również do brania udziału w systemie bezpłatnego poradnictwa prawnego i akcjach pro bono.