- Osoba ubiegająca się o zezwolenie złożyła wniosek w tej sprawie. Czy w razie stwierdzenia przez organ, że nie przedstawiła wszystkich potrzebnych dokumentów, będzie wezwana do ich uzupełnienia?

Tak. Wymagania związane z uzupełnieniem braków formalnych podania określono w art. 64 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Wskazano w nim, że organ pozostawia od razu bez rozpoznania tylko takie podanie, w których nie wskazano adresu wnoszącego i nie ma możności ustalenia tego adresu na podstawie posiadanych danych. Jeżeli podanie nie spełnia innych (niż brak adresu) wymagań ustalonych w przepisach, organ wzywa wnoszącego do usunięcia tych braków w wyznaczonym terminie, z pouczeniem, że dopiero nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania. Przed zmianą wprowadzoną w tym przepisie ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja) na usunięcie braków formalnych organ zawsze wyznaczał wnoszącemu podanie termin 7 dni. Po nowelizacji jest to termin „nie krótszy niż 7 dni", w związku z czym można dostosować go do okoliczności konkretnej sprawy. Nowelizacja weszła w życie 1 czerwca 2017 r. Należy jednak pamiętać, że do postępowań wszczętych i niezakończonych przed tym dniem ostateczną decyzją lub postanowieniem stosuje się przepisy k.p.a. w dotychczasowym brzmieniu (jedynym wyjątkiem są nowe regulacje o mediacji, z których można korzystać także w postępowaniach wszczętych przed 1 czerwca).

Art. 64 k.p.a. służy zapewnieniu formalnej kompletności podania. Inna sytuacja ma natomiast miejsce w przypadku, gdy już na późniejszym etapie organ, badając merytorycznie żądanie strony, dojdzie do przekonania, że brakuje dowodów potwierdzających zasadność jej żądania. Zgodnie z art. 10 § 1 k.p.a. organ ma obowiązek zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Od tej zasady można odstąpić tylko wtedy, gdy załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki ze względu na niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną. Jeżeli ma miejsce taka sytuacja, organ powinien utrwalić w aktach sprawy, w drodze adnotacji, przyczyny odstąpienia od zasady czynnego udziału strony w postępowaniu (art. 10 § 2-3 k.p.a.). Po nowelizacji, uzupełnieniem tego przepisu jest art. 79a k.p.a. Przyjęto w nim, że w postępowaniu wszczętym na żądanie strony - w informacji o możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań - organ musi wskazać przesłanki zależne od strony, które, na dzień wysłania tej informacji, nie zostały jeszcze spełnione lub wykazane, co może skutkować wydaniem decyzji niezgodnej z żądaniem strony. W takim przypadku - w terminie wyznaczonym na wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań - strona może jeszcze przedłożyć dodatkowe dowody w celu wykazania spełnienia wskazanych wyżej przesłanek. W tej sytuacji stosuje się art. 10 § 2 i 3 k.p.a., w związku z czym organ może odstąpić od spełnienia wymogu wskazania niespełnionych przesłanek z uwagi na niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego albo na grożącą niepowetowaną szkodę materialną. Jak zwrócono uwagę w uzasadnieniu nowelizacji, regulacja ta nie wyklucza dobrej praktyki organów polegającej na kontaktowaniu się ze stroną postępowania ustnie, telefonicznie czy drogą elektroniczną oraz nie ogranicza norm zawartych w art. 8-10 i art. 77 k.p.a., ale stanowi ich uzupełnienie. Informacja z art. 79a k.p.a., skierowana do strony, na której wniosek wszczęto postępowanie w danej sprawie, powinna być doręczona wszystkim stronom postępowania. W razie przedstawienia przez tę stronę nowych dowodów, organ musi umożliwić ustosunkowanie się do nich przez pozostałe strony.

podstawa prawna: art. 10, art. 64, art. 79a ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1257)

podstawa prawna: art. 16 ustawy z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2017 r. poz. 935)