Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku

Na szerokim rynku II kwartał przyniósł lekką poprawę mieszkań sprzedaży wobec pierwszych miesięcy, a jak poradziły sobie spółki notowane na GPW i Catalyst? Tylko u nas – wszystkie dane w jednym miejscu, na bieżąco.

Aktualizacja: 14.07.2025 08:42 Publikacja: 03.07.2025 10:06

Deweloperzy z GPW i Catalyst ruszyli z publikacją wyników sprzedaży mieszkań w II kwartale.

Deweloperzy z GPW i Catalyst ruszyli z publikacją wyników sprzedaży mieszkań w II kwartale.

Foto: Mat. prasowe

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań w I kwartale 2025 r. przez deweloperów giełdowych. Z raportów firm monitorujących sytuację na rynku wynika, że II kwartał przyniósł w największych miastach kilku-, kilkunastoprocentową poprawę wobec I kwartału.

W I połowie br. otoczenie makro było dalej wymagające – kredyt był drogi, nie było żadnego programu dopłat. Lepszy wiatr zawiał w II kwartale: w kwietniu obniżyły się stawki WIBOR, a w maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Biuro Informacji Kredytowej donosi o zdecydowany wzroście popytu na kredyty mieszkaniowe.

Tekst będzie aktualizowany na bieżąco, wraz z napływem danych ze spółek. Przypominamy, że deweloperzy stosują dwa sposoby prezentowania sprzedaży. Większość raportuje umowy deweloperskie i przedwstępne – zawarte od razu bądź pochodzące z konwersji wcześniejszych rezerwacji (A), mniejszość bazuje na płatnych rezerwacjach oraz takich umowach deweloperskich i przedwstępnych, których nie poprzedziła rezerwacja (B). Oznacza to, że w tej pierwszej grupie przynajmniej w I połowie 2024 r. mogły być jeszcze widoczne efekty „Bezpiecznego kredytu” (według BIK ostatnich pożyczek z tej puli udzielano w maju).

Dekpol Deweloper

Budująca głównie w Gdańsku spółka córka giełdowego Dekpolu podała, że w I półroczu sprzedała (B) 354 lokale, o 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że w samym II kwartale firma sprzedała 181 lokali, o prawie 50 proc. więcej niż rok wcześniej i o niemal 5 proc. więcej niż w I kwartale.

W I półroczu Dekpol sprzedał 13 lokali w swojej warszawskiej inwestycji. W całym roku firma liczy na znalezienie nabywców na 510 lokali. Na koniec czerwca w ofercie miała 729 lokali, w tym 278 w Warszawie.

Reklama
Reklama

Atal

Obecny w ośmiu miastach deweloper sprzedał (A) w II kwartale 388 lokali, o 31 proc. mniej niż rok wcześniej i 11,5 proc. więcej niż w I kwartale, który był dla firmy najgorszy od lat. W ciągu sześciu miesięcy tego roku Atal zawarł 735 umów, o 43 proc. mniej niż rok wcześniej.

W II kwartale sprzedaż z miesiąca na miesiąc rosła: w kwietniu Atal znalazł nabywców na 95 lokali, w maju na 113, a w czerwcu na 180. Na koniec I półrocza aktywnych było 98 umów rezerwacyjnych.

– Od wielu miesięcy mieliśmy sytuację, w której klienci wstrzymywali się z podjęciem decyzji o zakupie mieszkania – m.in. z powodu wysokich stóp procentowych czy zapowiedzi programów wsparcia. Wielu potencjalnych nabywców nie decydowało się na zakup nieruchomości, gdyż liczyło na bardziej sprzyjające warunki. Od maja br. obserwujemy jednak wyraźne ożywienie popytu. Trzeba jednak podkreślić, że jest to dopiero pierwsza faza – obecny poziom zainteresowania nadal nie odpowiada ani naszym oczekiwaniom, ani pełnemu potencjałowi naszej oferty. Zakładamy, że od września nastąpi znaczący wzrost popytu – ocenił prezes Zbigniew Juroszek.

Ronson

Notowany na Catalyst deweloper sprzedał (A) w II kwartale 87 mieszkań, o jedno mniej niż rok wcześniej i o 9 proc. mniej niż w I kwartale. W całym półroczu firma zawarła 183 umowy, o 29 proc. mniej niż rok wcześniej.

– II kwartał przebiegł bardzo podobnie do pierwszego, był spokojny, bez gwałtownych zmian na rynku. W obliczu dwóch obniżek stóp procentowych zdecydowaliśmy się uruchomić kolejne inwestycje w sprzedaży. We Wrocławiu ruszamy z projektem obejmującym prawie 200 mieszkań. W Poznaniu na przełomie lipca i sierpnia wprowadzamy do oferty III etap inwestycji, w którym zaplanowano 207 lokali. W Szczecinie startujemy z kolejną fazą inwestycji obejmującą 148 mieszkań. Sukcesywnie rozbudowujemy naszą ofertę, aby być przygotowanym na odpowiedni moment wzrostu popytu i móc elastycznie odpowiadać na potrzeby klientów w nadchodzących miesiącach – skomentował  Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronsona. Poza budownictwem wielorodzinnym spółka ma w ofercie domy.

Unidevelopment

Notowana na Catalyst spółka giełdowej Grupy Unibep sprzedała (A) w II kwartale 60 lokali, o 6 proc. mniej niż rok wcześniej i o 20 proc. więcej niż kwartał wcześniej. W całym półroczu deweloper zawarł 110 umów, o 3,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2024 r. Na koniec czerwca aktywnych było 10 umów rezerwacyjnych.

Reklama
Reklama

„Liczba sprzedanych lokali w II kwartale, większa niż w I kwartale, związana jest przede wszystkim z uzupełnieniem oferty na rynku w Gdańsku. W II połowie roku grupa uzupełni ofertę również na rynku w Warszawie. W opinii zarządu  w tym okresie możliwy jest też umiarkowany wzrost popytu na nowe mieszkania wynikający z kolejnych obniżek stóp procentowych” – napisał Unidevelopment w komentarzu.

Murapol

Budujący w kilkunastu miastach deweloper sprzedał (A) w II kwartale 708 lokali, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. To również o 2 proc. mniej niż kwartał wcześniej – tu baza została lekko skorygowana w dół, finalnie w I półroczu spółka znalazła nabywców na 1403 lokale, o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. Na koniec czerwca zawarte były 172 umowy rezerwacyjne.

W okresie od stycznia do czerwca 2025 r. GK Murapol wprowadziła do oferty 1126 lokali w 5 inwestycjach w 4 miastach (wobec 2285 lokali w 1H2024 r.) tj. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Toruniu. Nowa oferta obejmuje lokale zaprojektowane zarówno w nowych przedsięwzięciach deweloperskich, jak i w kolejnych etapach realizowanych już inwestycji.

– 2025 r. będzie czasem szczególnie sprzyjającym klientom na rynku mieszkaniowym. Już w 2024 r. przygotowaliśmy szeroką ofertę mieszkań, z których wiele znajduje się na zaawansowanym etapie realizacji, co oznacza krótszy czas oczekiwania na odbiór lokalu. Dzięki temu nasi klienci mają możliwość wyboru mieszkań idealnie dopasowanych do swoich potrzeb – zarówno pod względem lokalizacji, metrażu, jak i preferowanego terminu odbioru – skomentował prezes Nikodem Iskra. –  Grupa Murapol wyróżnia się największą dywersyfikacją geograficzną w branży, jest obecna w 16 miastach i oferuje ponad 4,4 tysiąca lokali. Pozwala nam to dotrzeć do szerokiego grona osób poszukujących nieruchomości, zarówno na własny użytek, jak i w celach inwestycyjnych. W miastach takich jak Gdańsk, Poznań, Łódź czy Kraków proponujemy mieszkania w różnych inwestycjach i lokalizacjach, co pozwala nam odpowiadać na zróżnicowane oczekiwania klientów. Taka strategia od lat przekłada się na stabilne i powtarzalne wyniki sprzedaży, nawet w zmieniających się warunkach makroekonomicznych – dodał.

Victoria Dom

Notowana na Catalyst spółka budująca w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, podała, że sprzedała (B) w II kwartale 328 lokali, o 7 proc. więcej niż rok wcześniej, a w całym półroczu 603 lokale, o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Oznacza to, że ubiegłoroczna baza została delikatnie skorygowana w górę.

Uwagę zwraca dynamika odbicia w ostatnich kwartałach. W II kwartale sprzedaż wzrosła wobec I kwartału o 19 proc., a wobec IV kwartału 2024 r., który był najsłabszy od 2017 r., o 116 proc.

Reklama
Reklama

– Choć wynik sprzedaży całego półrocza jest nieco niższy niż przed rokiem, spółka patrzy w przyszłość z ostrożnym optymizmem. – Popyt na rynku pierwotnym – w reakcji na malejące koszty kredytu hipotecznego – powoli odbudowuje się po słabej końcówce 2024 r. Kupujący wracają, a nasze mieszkania – kompaktowe, funkcjonalne i świetnie zlokalizowane, posiadające rozbudowaną strefę powierzchni wspólnych w postaci placów zabaw czy terenów zielonych – trafiają w potrzeby zarówno osób kupujących na własne potrzeby, jak i inwestorów – skomentował wiceprezes Waldemar Wasiluk.

Menedżer podkreśla, że mimo rosnącego zainteresowania kupujących, rynek stoi przed konkretnymi wyzwaniami. Ewoluujące zmiany w warunkach technicznych dla budynków mieszkalnych, trudności z pozyskaniem gruntów na cele mieszkaniowe oraz systematyczny wzrost cen materiałów budowlanych mogą ograniczyć nową podaż i wywołać dalszy wzrost cen.

– Przy wyraźnym ożywieniu sprzedaży i jednoczesnym ograniczeniu nowej podaży, w kolejnych miesiącach należy się spodziewać presji na wzrost cen. Realnie można spodziewać się wzrostu cen rzędu 5 proc. w skali roku. Taki trend to nie tylko sygnał dla kupujących, ale i jasny impuls dla inwestorów – przekonuje Wasiluk.

Inpro

Deweloper z Trójmiasta sprzedał w II kwartale (B) 128 lokali, o 7 proc. mniej niż rok wcześniej i o 11 proc. mniej niż w I kwartale. W całym półroczu znalazł nabywców na 272 lokale, o 3,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2024 r.

Archicom

Budujący w kilku miastach deweloper sprzedał (A) w II kwartale 632 lokale, o 34 proc. więcej niż rok wcześniej i o 19 proc. więcej niż w I kwartale. W całym półroczu firma podpisała 1162 umowy, o 32 proc. więcej niż rok wcześniej. 

Reklama
Reklama

Akcjonariusze powinni zwrócić uwagę, że w skali półrocza 998 lokali Archicom sprzedał z własnych projektów, a 164 z resztówki inwestycji mieszkaniowych, jaka pozostała w portfelu spółki matki, Echo Investment. Archicom sprzedaje te lokale otrzymując od Echa prowizję, która powiększa przychody z usług.

Develia

Budujący w kilku miastach deweloper w I połowie br. znalazł nabywców (A) 1699 lokali, o 13 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym II kwartale firma podpisała 748 umów, o 18 proc. mniej niż rok wcześniej i 21 proc. mniej niż w I kwartale. Na koniec czerwca zawarte były 72 umowy rezerwacyjne.

– W I półroczu nieznacznie przekroczyliśmy przyjęte na ten okres założenia i sukcesywnie realizujemy nasz plan, podtrzymując roczny cel sprzedaży 3100-3300, który nie uwzględnia przejęcia Bouygues Immobilier Polska – skomentował prezes Andrzej Oślizło. Develia czeka na zgodę UOKiK na transakcję. – W ostatnich miesiącach sektor mieszkaniowy otrzymał pierwsze pozytywne sygnały w postaci obniżek stóp procentowych, które przełożą się na niższe koszty finansowania oraz większą dostępność kredytów hipotecznych w nadchodzących kwartałach. Spodziewamy się, że będzie to jeden z kluczowych czynników, który wpłynie na stopniową odbudowę popytu. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że w porównaniu do rynków europejskich, koszt kredytu w Polsce wciąż pozostaje wysoki, a jego spadek będzie procesem rozłożonym na najbliższe lata – powiedział Oślizło.

Lokum Deweloper

Budująca we Wrocławiu i coraz mniej Krakowie firma sprzedała (A) 34 lokale, o 24 proc. mniej niż rok wcześniej i o 10 proc. więcej niż w I kwartale. W całym I półroczu znalazła nabywców na 65 lokali, o 14,5 proc. mnie niż rok wcześniej. Na koniec czerwca aktywnych było 16 umów rezerwacyjnych.

 –   Wyniki II kwartale 2025 r. są zbieżne z naszymi przewidywaniami. Majowa obniżka stóp procentowych dała pozytywny impuls, ale była to jeszcze zbyt mała zmiana, by realnie wpłynąć na sprzedaż. Z uwagi na wciąż nadmiernie wysoki względem inflacji poziom stóp procentowych i bardzo wysokie marże banków, kredyty hipoteczne nie są dziś dostępne dla Polaków. Większość klientów, którzy kupują nasze mieszkania, to osoby zamożne, w większości niemające potrzeby zaciągania zobowiązań kredytowych, decydujące się na zakup dużych mieszkań na potrzeby własne, ceniące sobie jakość wykonania i atrakcyjne lokalizacje - skomentował prezes Bartosz Kuźniar.  –   Mamy świadomość, że dziś dostępność kredytów jest bezzasadnie niska, ale też przekonanie, że będzie się ona poprawiać z uwagi na szybko rosnące wynagrodzenia Polaków i malejące stopy procentowe. Kolejnym sygnałem w tym kierunku może być ostatnia decyzja RPP o kolejnym obniżeniu stóp o 25 pkt bazowych. Obecnie skupiamy nasze działania na ukończeniu prowadzonych przez nas inwestycji, aby móc oferować klientom gotowe mieszkania zamiast dziury w ziemi  –   dodał.

Reklama
Reklama

Prezes Lokum podkreśla, że rząd nie inicjuje potrzebnych zmian oraz nie prowadzi rozsądnej polityki mieszkaniowej, która ułatwiałaby uzyskiwanie pozwoleń na budowę nowych inwestycji w krótkim czasie, co umożliwiłoby zwiększenie podaży, przez co i stabilizację cen na rynku, jak też poprawę dostępności kredytów mieszkaniowych. – Mamy przewlekłe, bardzo długie procedury administracyjne, przekładające się na wysoki koszt wytworzenia mieszkań oraz najdroższe kredyty w UE. Już teraz ma to i będzie miało w kolejnych latach negatywne skutki związane z rozwojem społecznym. Zmiany, które są dziś wprowadzane, a które my praktykujemy od początku działalności – w postaci jawności cen, czy prawidłowości liczenia powierzchni mieszkań, są niewystarczające, by poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym – powiedział Kuźniar.

Dom Development

Budująca w czterech miastach grupa w II kwartale sprzedała (B) 1 tys. lokali, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej i o 3 proc. mniej niż w I kwartale br. Spółka spowolnienia nie doświadcza. To już czwarty  kwartał z rzędu ze sprzedażą rzędu 1 tys. mieszkań. W I półroczu firma znalazła nabywców na 2033 lokale, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej.

– II kwartał 2025 r. przyniósł długo wyczekiwaną, pierwszą od ponad półtora roku obniżkę stóp procentowych oraz spadek stawek WIBOR. Przełożyło się to na wzrost dostępności kredytów mieszkaniowych i wyraźne ożywienie w biurach sprzedaży deweloperów. Efekty tej zmiany były widoczne w wynikach Grupy Dom Development. W II kwartale tego roku transakcje finansowane kredytem stanowiły 58 proc. całkowitej sprzedaży mieszkań (wzrost o 12 proc. rok do roku), co pokazuje, że poprawa warunków kredytowych realnie wspiera decyzje zakupowe klientów i przyczynia się do wzrostu aktywności na rynku pierwotnym – skomentował prezes Mikołaj Konopka. – Kredyty hipoteczne w Polsce wciąż jednak należą do najdroższych w Unii Europejskiej. Pomimo pierwszych obniżek stóp procentowych, trudno dziś określić termin i skalę kolejnych cięć, a także jak silny i trwały będzie wzrost popytu na mieszkania w kolejnych kwartałach. Jednocześnie w ostatnich miesiącach liczba mieszkań w ofercie deweloperów w największych miastach Polski wzrosła do rekordowych poziomów. Efektem jest wydłużony czas wyprzedaży oferty i stabilizacja cen na rynku pierwotnym. W tych uwarunkowaniach Grupa Dom Development utrzymuje wysoką sprzedaż na poziomie 1 tys. lokali kwartalnie. Podtrzymujemy plany zakładające zwiększanie skali naszej działalności, choć zarazem – z uwagi na rekordową podaż mieszkań na rynku pierwotnym – z większą ostrożnością, bardziej selektywnie podchodzimy do uruchamiania nowych projektów – dodał.

Wikana

Budujący w południowo-wschodniej Polsce deweloper podał, że sprzedał  (A) w I połowie br. 125 lokali, o 58 proc. więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że w samym II kwartale znalazł nabywców na 68 lokali, o 79 proc. więcej niż rok wcześniej i 19 proc. więcej niż w I kwartale. 

Marvipol

Budujący w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku deweloper w II kwartale sprzedał (B) 81 lokali, o 26 proc. mniej niż rok wcześniej i 7 proc. mniej niż w I kwartale br. Spółka podała, że wartość sprzedanych lokali wyniosła 68,5 mln zł, o 25 proc. mniej niż rok wcześniej.2033 2,9

Reklama
Reklama

W całym półroczu Marvipol sprzedał 168 lokali, o 34 proc. mniej niż rok wcześniej. Wartość sprzedanych lokali skurczyła się o 37 proc., do 134,1 mln zł.

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań w I kwartale 2025 r. przez deweloperów giełdowych. Z raportów firm monitorujących sytuację na rynku wynika, że II kwartał przyniósł w największych miastach kilku-, kilkunastoprocentową poprawę wobec I kwartału.

W I połowie br. otoczenie makro było dalej wymagające – kredyt był drogi, nie było żadnego programu dopłat. Lepszy wiatr zawiał w II kwartale: w kwietniu obniżyły się stawki WIBOR, a w maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Biuro Informacji Kredytowej donosi o zdecydowany wzroście popytu na kredyty mieszkaniowe.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Rynek nieruchomości
Ważny tydzień dla obligatariuszy Ghelamco
Rynek nieruchomości
Na kredyty mieszkaniowe chętnych nie brakuje. Nowy rekord w czerwcu
Materiał Promocyjny
Dążenie do zrównoważonego rozwoju w praktyce. VELUX pokazuje, jak to się robi
Rynek nieruchomości
Kupując ziemię budowlaną, można wynegocjować nawet 20 proc. rabatu
Rynek nieruchomości
Niemiecka partia walczy z zawyżaniem czynszów. Powstała aplikacja do zgłaszania nadużyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama