Niebieskie światło może przyspieszać starzenie się komórek

Zespół naukowców wykazał, że niebieskie światło może przyspieszyć starzenie się komórek, a zatem potencjalnie prowadzić do ich śmierci. Doświadczenia przeprowadzono na muszkach owocówkach.

Publikacja: 28.10.2022 22:19

Niebieskie światło może przyspieszać starzenie się komórek

Foto: Adobe stock

Czy niebieskie światło z ekranów komórek, tabletów czy komputerów, ale także z żarówek ledowych może przyspieszyć starzenie się naszych komórek? Niepokój naukowców wzbudziły badania przeprowadzone na małych muszkach drosophila melanogaster zwanych octówkami czy owocówkami.

Mówimy o niebieskim świetle, ale w rzeczywistości jest to część światła widzialnego o dość krótkich długościach fal. Światło widzialne to część promieniowania magnetycznego, które ludzkie oko może zobaczyć, o zakresie długości fal od 620 nm (bliska podczerwień) do 350 nm (ultrafiolet).

Zespół naukowców z University of Oregon postanowił zbadać wpływ niebieskiego światła na muszki owocówki. Były one na nie narażone przez 10-14 dni, co pozwoliło zespołowi zaobserwować możliwe oznaki przyspieszonego starzenia się komórek i utraty ich funkcji.

Na potrzeby eksperymentu naukowcy utworzyli dwie grupy drosophili: jedną, kontrolną, w której owady nie były poddawane działaniu światła niebieskiego, a drugą, w której były na nie wystawione.

Okazało się, że pomiędzy tymi dwiema grupami pojawiły się znaczne różnice poziomów metabolitów w komórkach (związków organicznych i nieorganicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek). U drosophili wystawionych na działanie niebieskie światło poziomy metabolitów zmieniły się w komórkach skóry i komórkach tłuszczowych. W szczególności zaobserwowano wyraźny spadek metabolitu niezbędnego do zarządzania komunikacją między neuronami.

Do tej pory wykazano głównie, że niebieskie światło wpływa na jakość snu. Po raz pierwszy badanie wykazało jego wpływ bezpośrednio na komórki.

Na razie nie ma dowodów na to, że niebieskie światło ma taki sam wpływ na ludzi co na muszki owocówki, zwłaszcza że naukowcy wystawili te ostatnie na znacznie intensywniejsze działanie światła niż to, na które jesteśmy zazwyczaj narażeni. Jednak procesy chemiczne w naszych komórkach i w komórkach drosophili są takie same. Budzi to obawy przed wpływem niebieskiego światła na komórki ludzkie.

Naukowcy gromadzą obecnie dane na temat potencjalnych szkód spowodowanych zbyt długą ekspozycją na niebieskie światło. Może to skutkować opracowaniem rozwiązań w rodzaju odpowiednich  okularów lub soczewek z powłoką ochronną.

Tymczasem lepiej zwrócić uwagę na zbyt długie używanie urządzeń z niebieskim światłem. Zwłaszcza należy ich unikać przed snem.

Zdrowy styl życia
Co trzeci Polak nie ćwiczy nawet raz w miesiącu
Zdrowy styl życia
Kanada: Na każdym papierosie będzie nadrukowane ostrzeżenie
Zdrowy styl życia
Jacek Pałkiewicz: Mit polskiej żywności
Zdrowy styl życia
Bezkaloryczny słodzik może doprowadzić do zawału serca i udaru
Zdrowy styl życia
Wegetarianizm może być szkodliwy dla rozwoju mózgu, inteligencji i zdrowia psychicznego