Prawo medyczne w praktyce - pytania i odpowiedzi na najważniejsze pytania

Ratowanie życia czy decyzja w jaki sposób to życia ma być ratowane? Na to pytanie nie ma złej odpowiedzi. Zapewne większość z nas wybierze ratowanie życia. I ma do tego prawo. Należy jednak pamiętać, że lekarz pozostaje w obowiązku ratowania życia pacjenta nie zależnie od wszystkiego bowiem złożył przysięgę Hipokratesa. Od nas jako od pacjenta zależy w jaki sposób nasze życie może być ratowane. Prawo medyczne to przede wszystkim świadoma zgoda lub sprzeciw. Od nich wszystko się zaczyna i na nich wszystko się kończy. Świadomy pacjent to taki, który zna swoje prawa i wie jak z nich skorzystać.

Sejm odrzucił depenalizację aborcji do 12 tygodnia. Trzema głosami

Nie będzie depenalizacji przerywania ciąży do 12 tygodnia a także pomocy przy jej dokonaniu. Posłowie odrzucili projekt nowelizacji kodeksu karnego autorstwa Lewicy.

Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania

Pacjent, który w szpitalu np. doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może otrzymać świadczenie kompensacyjne - odszkodowanie za błąd medyczny. Na pytania z tego zakresu odpowiada adwokat Anna Koniuszko specjalizująca się w prowadzeniu spraw cywilnych oraz karnych z zakresu prawa medycznego.

Ratownik medyczny przyjedzie na motorze. To niejedyna zmiana

Szykuje się wiele zmian. Ratownik medyczny dojedzie do pacjenta na motorze, a transport do szpitalnego oddziału ratunkowego ma zająć maksymalnie 45 minut.

Pomysł na biobójczą żywicę dla szpitali i laboratoriów najlepszym startupem

BioBarrier - startup, który zamierza zawojować rynek ekologiczną biobójczą żywicą, zastał zwycięzcą programu mentoringowego Innovations Hub, którego celem jest wspieranie startupów założonych przez osoby poniżej 30. roku życia. Patronat nad wydarzeniem objęła "Rzeczpospolita".

Wizyta u lekarza w oku kamery. RPO interweniuje w Ministerstwie Zdrowia

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do minister zdrowia w sprawie nowych przepisów, dotyczących stosowania monitoringu w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne.

Powstaje słownik pojęć w języku migowym. Ułatwi dostęp do urzędów i sądów

Powstaje słownik prawniczych i medycznych pojęć w języku migowym. To inicjatywa samorządu radców prawnych.

Na ten dzień ofiary błędów medycznych czekały wiele miesięcy. Startują wypłaty

Rzecznik praw pacjenta wydał pierwsze decyzje w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. W czwartek 20 czerwca weszło w życie brakujące rozporządzenie.

„Pan w spektrum? Nie, dziękujemy.” Jak autyści i adehadowcy muszą walczyć o dostęp do rynku pracy

Przypadający na 18 czerwca dzień autystycznej dumy i niedawne święto neuroróżnorodności to dla osób w spektrum autyzmu i z ADHD okazja, by przypomnieć o swoich prawach. Na razie nie jest dobrze, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do rynku pracy – przyznaje wielu autystów i adehadowców.

Polska Federacja Szpitali Gospodarzem Historycznego Spotkania Międzynarodowej Federacji Szpitali w Krakowie

Z ogromną dumą informujemy, że Polska Federacja Szpitali była gospodarzem historycznego wydarzenia w sektorze globalnej opieki zdrowotnej.

Ofiary błędów medycznych dostaną pieniądze. Ruszą pierwsze wypłaty z funduszu

20 czerwca wejdzie w życie brakujące rozporządzenie, które pozwoli na wypłaty świadczeń. Pacjenci poszkodowani wskutek błędów medycznych i ich rodziny czekali na nie od dziewięciu miesięcy.

Reklama do profesjonalistów – co wolno, kiedy nie ma przepisów

Ubiegłoroczna nowelizacja wprowadziła regulacje w zakresie reklamy wyrobów medycznych skierowanej do profesjonalistów, jednak są one bardzo ogólne, przez co wiele pytań pozostaje nadal bez odpowiedzi.

Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej - zapadł ważny wyrok

Sąd administracyjny potwierdził stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta ws. wysyłania pacjentowi pocztą kopii dokumentacji medycznej.

Pilotaż programu ułatwiającego zdobycie pigułki „dzień po” rozkręca się powoli

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że zgłasza się coraz więcej aptek, które chcą wystawiać recepty na pigułkę „dzień po”.

Zaburzenia psychiczne młodych widać też w ZUS

Problemy natury mentalnej to jedna z głównych przyczyn coraz niższego wieku rencistów. Eksperci przyznają, że wpływ na to może mieć większa świadomość społeczna, ale też pandemia czy wojna.

Opieka koordynowana uzdrowi system opieki medycznej w Polsce?

- Nadaje sprawczość lekarzom rodzinnym - wyjaśnia dr Magdalena Sawicka z Centrum Medycznego CMP.

Rzecznik pacjentów: Sąd w Zamościu wydał zaskakujący wyrok

Sąd Okręgowy w Zamościu przyznał 20 tys. zł zadośćuczynienia pacjentowi, w którego operacji brał student fizjoterapii - syn ordynatora. Jednocześnie pacjent został obciążony kosztami procesu w wysokości blisko 30 tys. zł.

MEN myśli o wprowadzeniu do szkół „różowych skrzyneczek”

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wyklucza, że obowiązek zapewnienia środków higienicznych uczennicom zostanie zapisany w prawie.