Pielęgniarka skieruje na badania na NFZ

Pielęgniarki i położne będą mogły kierować pacjenta na nowe badania finansowane przez NFZ. Nowe przepisy w tej sprawie przekazano do konsultacji społecznych.

Ustawa o badaniach prawie gotowa

Coraz bliżej uchwalenia ustawy o badaniach medycznych. Kilka dni temu projekt z poprawkami ponownie trafił pod obrady Sejmu.

Fundusze Europejskie dla ochrony zdrowia

Nowoczesna infrastruktura i specjalistyczna aparatura medyczna to klucz do wysokiej jakości ochrony zdrowia. W ciągu ostatnich lat rozwój tego sektora w Polsce znacznie przyspieszył. To efekt działania m.in. Funduszy Europejskich.

Czy w aptekach zabraknie leków? Bez pilnej nowelizacji ustawy refundacyjnej to możliwe

Obecny wskaźnik inflacji powoduje wzrost kosztów prowadzonej działalności nieomal w każdej branży, nie omijając także branży farmaceutycznej. Regularną odpowiedzią na takie zjawisko jest podnoszenie przez producentów i usługodawców cen produktów i usług końcowych. To rozwiązanie nie jest jednak możliwe w przypadku hurtowni farmaceutycznych, których działalność jest ściśle uregulowana prawem.

Na RZS chorują nie tylko osoby starsze

Na diagnozę czekałam aż cztery lata. Trudno było ją postawić, bo w badaniach nic specjalnego nie wychodziło - mówi Ewa Cieszyńska, pacjentka chorująca na RZS.

Potrzebne są specjalne ośrodki leczenia RZS

W leczeniu chorób reumatoidalnych kluczowa jest szybka diagnoza, a następnie dobrze dobrane leczenie i stałe monitorowanie zdrowia pacjenta aż do końca życia.

Odczulanie warto zacząć w grudniu lub styczniu

Uczuleni na jad owadów apelują o możliwość odczulania w warunkach ambulatoryjnych. Ministerstwo Zdrowia pozostaje jednak głuche na ich wołania.

Dr Piotr Dąbrowiecki: Maska chroni też przed smogiem

Leki nie pomogą na zanieczyszczenia w trakcie sezonu grzewczego – uważa dr. nauk medycznych Piotr Dąbrowiecki.

Nowoczesne monitorowanie glikemii i telemedycyna to odpowiedź na potrzeby pacjenta, diabetologa i systemu

Nowoczesne metody monitorowania glikemii oraz rozwiązania z zakresu telemedycyny stanowią przełom w codziennej opiece nad osobami z cukrzycą. To nie tylko rozwiązania poprawiające komfort życia chorego, w każdym wieku, ale przede wszystkim – droga do poprawy współpracy pacjenta i lekarza, do bardziej świadomym codziennych decyzji i wreszcie do redukcji rozwoju powikłań cukrzycy. Przynoszą one korzyści zarówno dla pacjenta, lekarza, jak i systemu opieki zdrowotnej – wskazują wnioski z raportu „Rola nowoczesnych metod monitorowania glikemii i telemedycyny w indywidualizacji opieki nad pacjentem z cukrzycą”.

Pandemia koronawirusa - trudne czasy dla diabetyków

Lockdown i mniej ruchu wśród Polaków może w przyszłości skutkować wysypem osób chorych na cukrzycę – twierdzą naukowcy.

Prof. Leszek Czupryniak: Dla osób z cukrzycą Covid nie musi być wyrokiem

Cukrzyca nie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zakażenia. Ale jeśli do niego dojdzie, przebieg może być ciężki – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

„Święty Graal” dla diabetyków wynaleziony przez australijskich naukowców

Australijscy naukowcy stworzyli test, który pozwala na określenie poziomu glukozy we krwi na podstawie próbki śliny. Czy nakłuwanie palca odejdzie do lamusa?

Turnusy rehabilitacyjne. O zdrowie trzeba walczyć

Turnusy rehabilitacyjne są organizowane w wielu ośrodkach, a cały proces trwa 24 dni. Mogą z nich korzystać osoby zagrożone trwałą niezdolnością do pracy.

Chirurgia plastyczna starsza niż chrześcijaństwo

Do pierwszego zabiegu, który można określić mianem chirurgii plastycznej, doszło najprawdopodobniej między 3000 a 2500 rokiem przed naszą erą.

Onkologia. Pacjenci zgłaszają się zbyt późno

Do ośrodków onkologicznych chorzy trafiają wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana i niewiele można zrobić.

Cukrzyca w dobie Covid-19

W przypadku zakażenia cukrzyca niewyrównana, otyłość czy powikłania cukrzycy zwiększają ryzyko zgonu.

Otyłość negatywnie wpływa na przebieg zakażenia Covid-19

Tkanka tłuszczowa może przyczynić się do zachorowania i postępu choroby na skutek jej interakcji z Covid-19.