Niedobór żelaza to globalny problem. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest nim dotknięta niemal jedna trzecia światowej populacji, czyli prawie dwa miliardy ludzi. Częściej dotyczy kobiet, gdyż tracą one pewną ilość żelaza podczas miesiączek.

Choć żelazo występuje powszechnie, jest pierwiastkiem dość trudno przyswajanym i wchłanianym przez organizm.  Problem jest większy w przypadku wegetarian oraz osób, u których występują zaburzenia wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego.

Żelazo ma kluczowe znaczenie dla produkcji hemoglobiny, substancji w czerwonych krwinkach, która transportuje tlen w całym ciele. Komórki potrzebują żelaza do wyprodukowania energii, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej części naszego ciała i każdego narządu. Gdy zaczyna jej brakować, cały system spowalnia, a my mamy mniej siły. Nic zatem dziwnego, że pierwszym i najbardziej rozpoznawalnym sygnałem niedoboru żelaza jest bladość i chroniczne zmęczenie. Jednak – jak czytamy w onet.pl – występują również inne, mniej oczywiste objawy niedoboru żelaza, których  nie powinniśmy lekceważyć.

Czytaj też: Zbyt rzadko badamy sobie krew

1. Zawroty i bóle głowy

Niski poziom hemoglobiny wpływa na proces transportowania tlenu do mózgu. Jeśli ilość dostarczanego tlenu zaczyna spadać, naczynia krwionośne zwężają się, wpływając na podwyższenie ciśnienia śródczaszkowego, a w konsekwencji powodując bóle głowy. Częste bóle i zawroty głowy mogą wskazywać na niedobór żelaza.

2. Nieregularne bicie serca – kołatanie serca

Nieprawidłowy, nieregularny rytm lub kołatanie serca również może być objawem niedoboru żelaza. Wraz ze spadkiem poziomu hemoglobiny układ sercowo-naczyniowy zmuszony jest pracować ciężej, aby rozprowadzić tlen w całym organizmie. Niektórzy eksperci medyczni uważają, że to dodatkowe obciążenie może powodować kołatanie serca.

3. Spłycenie oddechu

Niskie rezerwy hemoglobiny oznaczają mniej tlenu dla układu oddechowego i krwionośnego oraz mięśni. Jeśli masz trudności z wykonywaniem normalnych, codziennych czynności takich, jak wchodzenie po schodach czy wstawanie itp., może to wynikać z niedotlenienia mięśni. Kiedy ciało jest w stanie niedotlenienia, reaguje na to przyspieszonym oddechem. Oddychamy szybciej po to, by dostarczyć więcej tlenu i nadrobić braki.

4. Mrowienie nóg

Bywa kojarzone głównie z Zespołem Niespokojnych Nóg, jednak może być spowodowane również niedoborem żelaza, dlatego też mrowienie lub drętwienie kończyn powinno być zawsze konsultowane z lekarzem.

5. Częste infekcje

Żelazo bierze udział również w wytwarzaniu białych krwinek, które budują nasz system odpornościowy. Niedobór żelaza powoduje m.in. zmniejszenie wytwarzania najważniejszych komórek obronnych, w szczególności limfocytów T. W efekcie zwiększa się ryzyko przeziębień opryszczki, a także zakażeń skóry i błon śluzowych grzybicą.