Jak dodał, nierozpoznana i nieleczona choroba postępuje i doprowadza do całkowitej niewydolności nerek. A im później zostanie wykryta, tym gorsze są rokowania. PChN przebiega podstępnie - aż 90 proc. pacjentów nie ma świadomości, że na nią choruje. Dopiero, gdy utracimy ponad połowę czynnego miąższu nerek dochodzi do pierwszych objawów klinicznych. Gdy czynnego miąższu jest poniżej 25- 30 proc., dochodzi do wzrostu poziomu kreatyniny, a także innych parametrów związanych z niewydolnością nerek.
Przyczyny: cukrzyca i nadciśnienie
Wśród głównych przyczyn PChN prof. Rutkowski wymienił cukrzycę (na którą choruje w Polsce 3 miliony osób, z których nawet 1/3 nie wie, że jest chora), oraz nadciśnienie tętnicze, na które choruje około 10,5 miliona osób, z czego połowa nie wie o swojej chorobie, a spośród tych, którzy wiedzą tylko 40 proc. stosuje się do zaleceń i leczy się właściwie.
Pozostałe, mniej częste przyczyny, to kłębuszkowe choroby nerek należące do chorób autoimmunologicznych, choroby wrodzone czy choroby śródmiąższu nerek, które powstają na przykład z powodu nieleczonych, nawracających infekcji dróg moczowych lub w przypadku nadużywania niektórych leków - w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Jak wyjaśniali eksperci, leczenie zachowawcze PChN polega na znalezieniu choroby podstawowej i właściwej jej kontroli. Gdy nerki przestają działać, potrzebny jest przeszczep lub dializa otrzewnowa albo hemodializa (w pierwszych dwóch latach dializa otrzewnowa daje pacjentowi większe szanse na przeżycie niż hemodializa).
Białko w diecie nie służy nerkom
- Gdybyśmy właściwie prowadzili pacjentów i potrafili zapobiec postępowi niewydolności nerek, średnia długość życia w Polsce wydłużyłaby się o 2 lata” - dodał specjalista.
Wyjaśnił, że jeśli choroba zostanie zdiagnozowana, trzeba ograniczyć białko w diecie. „Gdy dieta niskobiałkowa przestaje wystarczać, możemy zastąpić zwykłe aminokwasy ketoaminokwasami, które nie zawierają azotu i nie przekształcają się w toksyny” - dodał. Ketoaminokwasy są podawane doustnie, w formie tabletek; chory musi przyjmować je trzy razy dziennie.