Raport Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia i Indeks Raka Piersi – komentarz Polskiego Panelu Ekspertów powstał w oparciu o dane Indeksów FutureProofing Healthcare, które umożliwiają porównanie systemów ochrony zdrowia we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
Jak podkreślają eksperci, u podstaw tworzenia Indeksów leży przekonanie, że wszyscy obywatele Unii Europejskiej powinni mieć równy dostęp do opieki zdrowotnej. Głównym celem raportu jest zaś poprawa opieki medycznej w Polsce przez pokazanie, jakie są jego wady i zalety.
Indeksy zawierają aktualne dane, udostępnione przez oficjalne instytucje, dzięki czemu mają stanowić rzetelne źródło informacji oraz umożliwiać czerpanie z doświadczeń i najlepszych rozwiązań stosowanych w systemach ochrony zdrowia. Jak podkreślają eksperci komentujący wyniki Indeksów – powinny być one również zachętą do dyskusji nad kierunkiem zmian i inwestycji w służbę zdrowia w Polsce, które szybko mogłyby przynieść rezultaty oczekiwane przez pacjentów.
Miejsce Polski w Indeksach
W Indeksach Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia oraz Raka Piersi Polska uplasowała się odpowiednio na 25. i 22. miejscu spośród 28 krajów Unii Europejskiej. To jeden z najgorszych wyników - za nami są tylko Rumunia, Bułgaria i Łotwa. Pierwsze miejsce zajęła natomiast Szwecja, a kolejne Dania i Holandia.
Szwecja uzyskała 79 punktów na 100 możliwych w analizie, w której uwzględniono 51 wskaźników w pięciu parametrach oceny: tzw. żywotności systemu opieki (m.in. wydatki, liczba lekarzy), kondycji zdrowotnej społeczeństwa, dostępu do opieki zdrowotnej, innowacyjności systemu zdrowia oraz jego jakości.