Naukowcy: e-papierosy powodują choroby serca

Najnowsze badania wykazały, że używanie coraz popularniejszych wśród nastolatków e-papierosów może prowadzić do uszkodzeń układu sercowo-naczyniowego.

Aktualizacja: 07.11.2019 08:54 Publikacja: 07.11.2019 08:41

Naukowcy: e-papierosy powodują choroby serca

Foto: adobestock

qm

Wynik badań, opublikowane w czasopiśmie „Cardiovascular Research”, pojawiły się miesiąc po tym, jak amerykańska agencja federalna Centers for Disease Control poinformowała o skoku liczby osób z chorobami płuc, związanymi z wapowaniem.

„E-papierosy zawierają nikotynę, cząstki stałe, metale i aromaty, a nie tylko nieszkodliwą parę wodną” - podkreślił główny autor badania, Loren Wold z Uniwersytetu Stanu Ohio. Podkreślił, że nikotyna, występująca również w tytoniu, zwiększa ciśnienie krwi i przyspiesza akcję serca. Ale także inne substancje w e-papierosach mogą doprowadzić do stanu zapalnego, stresu oksydacyjnego i niestabilnego przepływu krwi.

Przykładowo najdrobniejsze cząstki mogą być przyczyną zakrzepicy, choroby wieńcowej i nadciśnienia. E-papierosy zawierają także formaldehyd, który został uznany jako czynnik powodujący raka i prowadzący do uszkodzeń serca.

Co jeszcze istotniejsze, prawie nic nie wiadomo o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia związanych ze środkami aromatyzującymi, dodawanymi do e-papierosów. „Chociaż z nich uważa się za bezpieczne przy spożyciu doustnym, niewiele wiadomo o ich działaniu podczas inhalacji” - podkreślili naukowcy.

Loren Wold zauważył, że większość dotychczasowych badań skupiała się na nagłych  skutkach używania e-papierosów, a nie na ryzyku związanym z systematycznym używaniem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba użytkowników e-papierosów na całym świecie wzrosła z 7 milionów w 2011 roku do 41 milionów w 2018 roku. Waping jest szczególnie popularny wśród młodych. Według National National Tobacco Study z 2019 r. co czwarty licealista w Stanach Zjednoczonych używa e-papierosów - to ponad 15 procent więcej niż dwa lata temu.

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne