Reklama
Rozwiń

Serotonina: klucz do dobrego nastroju i... szybszej nauki

Wzrost poziomu serotoniny w mózgu nie tylko poprawia nastrój, ale też przyspiesza naukę i zwiększa plastyczność mózgu - dowodzą naukowcy.

Aktualizacja: 28.11.2019 21:24 Publikacja: 24.11.2019 23:01

Nieprawidłowe ciśnienie krwi może już w wieku 30 lat, na zasadzie efektu domina, wpłynąć na zdrowie

Nieprawidłowe ciśnienie krwi może już w wieku 30 lat, na zasadzie efektu domina, wpłynąć na zdrowie mózgu cztery dekady później - twierdzą naukowcy.

Foto: 116112270

Serotonina jest jedną z głównych substancji chemicznych, których komórki nerwowe używają do komunikowania się między sobą, ale jej wpływ na funkcjonowanie mózgu jest nadal niejasny. Od dłuższego czasu neurobiolodzy spierają się, jakie jest jej właściwe zadanie. Wydaje się, że dzięki nowemu modelowi matematycznemu i analizie zachowania myszy udało się to wyjaśnić.

„Badanie wykazało, że serotonina zwiększa szybkość uczenia się”, mówi Zach Mainen z University College London, jeden z liderów badania. „Gdy receptory serotoninowe zostały aktywowane sztucznie, za pomocą światła,  myszy szybciej dostosowały swoje zachowanie do sytuacji, która wymagała elastyczności, to znaczy nadały większą wagę nowym informacjom.” Oznacza to, że zwiększa ona plastyczność mózgu. To badanie pozwala odejść od koncepcji  serotoniny jako poprawiacza nastroju.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Zdrowie
Unijny komisarz ds. zdrowia: Unia Europejska i USA są od siebie mocno zależne