Ostrzeżenie sanepidu: nie zbierać grzybów z terenu powodzi

Nie należy zbierać grzybów na terenach popowodziowych, ich spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia – przekazał Marek Waszczewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego.

Publikacja: 01.10.2024 10:49

Ostrzeżenie sanepidu: nie zbierać grzybów z terenu powodzi

Foto: PAP/Marcin Bielecki

dgk

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Waszczewski zwrócił uwagę, że zanieczyszczenia, które niosła fala powodziowa, są łatwo wchłaniane przez grzyby. Chodzi m.in. o metale ciężkie i toksyny. Dlatego spożycie takich grzybów może być niebezpieczne dla zdrowia.

Zbieraj grzyby z atlasem lub aplikacją

GIS podkreśla też, żeby nie zbierać grzybów nieznanych. Lepiej zostawić w lesie każdego grzyba, który wzbudził wątpliwości co do jadalności. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ wśród nich nie ma gatunków śmiertelnie trujących, w przeciwieństwie do grzybów blaszkowych. Aby mieć stuprocentową pewność swoich zbiorów, grzyby można zanieść do bezpłatnego sprawdzenia przez ekspertów - grzyboznawców dyżurujących w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W przypadku grzybów na handel warto postarać się o atest wydany przez tzw. klasyfikatora. Na grzyby świeże kosztuje on od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od ilości. 

- Jeśli komuś nie jest po drodze do stacji sanepidu, dobrze jest korzystać z atlasów, ale także z mobilnych aplikacji do rozpoznawania grzybów – dodał Marek Waszczewski.

Czytaj więcej

Szykują się zmiany przepisów w sprawie grzybów. Ministerstwo Zdrowia ma plan

Zatrucia grzybami trudne w leczeniu

Niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów, to główne przyczyny zatrucia grzybami. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia. Niejednorodność tych objawów wynika z zawartości różnych toksyn w poszczególnych odmianach. Rodzaje objawów oraz ich intensywność zależą też od predyspozycji organizmu oraz ilości spożytych toksyn. Najczęstsze objawy zatrucia grzybami to:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha i głowy,
  • podwyższona temperatura ciała.

Bardzo często pacjenci nie kojarzą swoich dolegliwości ze spożyciem grzybów i bagatelizują objawy. Tymczasem zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci.

Czytaj więcej

Sezon na grzyby w pełni. Czy można je sprzedawać prywatnie i co z podatkiem

Leczenie zatruć grzybami polega na płukaniu żołądka, podawaniu węgla aktywnego oraz uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Stosowane jest również leczenie objawowe. Hospitalizacja trwa od kilku do kilkunastu tygodni, a badaniu i leczeniu powinny się poddać wszystkie osoby, które jadły potrawę z grzybami, a nie tylko te, które mają objawy zatrucia.

Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia to skutek spożycia muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak kania czubajka czy gąska zielona.

Nie zaleca się jedzenia grzybów kobietom w ciąży i karmiącym, dzieciom, osobom starszym, osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.

Czytaj więcej

W tych miejscach nie wolno zbierać grzybów. Za złamanie zakazu grożą surowe kary

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Waszczewski zwrócił uwagę, że zanieczyszczenia, które niosła fala powodziowa, są łatwo wchłaniane przez grzyby. Chodzi m.in. o metale ciężkie i toksyny. Dlatego spożycie takich grzybów może być niebezpieczne dla zdrowia.

Zbieraj grzyby z atlasem lub aplikacją

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Sądy i trybunały
Reset TK musi poczekać. Rząd może jednak wpłynąć na pracę Przyłębskiej
Nieruchomości
Sąsiad buduje ogrodzenie i chce zwrotu połowy kosztów? Przepisy są jasne