3 mld zł na leczenie dzieci zamiast na TVP. Jest nowy projekt rządu

Projekt nowej ustawy okołobudżetowej, który został opublikowany w czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji, przewiduje przeznaczenie 3 mld zł na psychiatrię i onkologię dziecięcą oraz leczenie chorób rzadkich osób do 18. roku życia. To realizacja wczorajszej zapowiedzi premiera Donalda Tuska.

Publikacja: 28.12.2023 17:42

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Leszek Szymański

W poświąteczną środę Rada Ministrów, która omawiała projekt ustawy okołobudżetowej na 2024 r., zdecydowała o przeznaczeniu blisko 3 mld zł na finansowanie onkologii dziecięcej. Pieniądze mają pochodzić ze środków, które początkowo miały zasilić media publiczne, głównie telewizję TVP.

- Taki zamysł nam towarzyszył, o tym publicznie zapewnialiśmy — powiedział premier Donald Tusk.

Czytaj więcej

Zamiast na TVP, 3 mld zł ma trafić na leczenie dzieci chorych na raka

Miliardy na leczenie dzieci i młodzieży

Opublikowany przez RCL projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 zawiera już konkretne zapisy w tej sprawie. Środki uzyskane z tytułu skarbowych papierów wartościowych, które w ustawie przygotowanej przez rząd Mateusza Morawieckiego i zawetowanej przez  prezydenta Andrzeja Dudę, miały być przeznaczone na dotowanie mediów publicznych, zasilą Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak zostaną przeznaczone wyłącznie na świadczenia opieki zdrowotnej dla świadczeniobiorców do 18 roku życia z zakresu: opieki psychiatrycznej, leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, programów lekowych lub rehabilitacji leczniczej w części dotyczącej diagnostyki chorób rzadkich lub leczenia chorób rzadkich, leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w części dotyczącej diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego oraz leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w części dotyczącej diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego pozostałych świadczeniobiorców.

"Po moim wecie, w nowym projekcie rządowej ustawy okołobudżetowej, nagle znalazły się 3 mld zł na leczenie ciężko chorych dzieci. To wspaniała wiadomość! Można było tak od razu!" - skomentował na platformie X prezydent Andrzej Duda.

Zmiany w zakresie wynagrodzeń 

W najnowszym projekcie zagwarantowano też 30-proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli od 1 stycznia 2024 r. Ponieważ jednak projekt ustawy budżetowej na rok 2024  nie gwarantuje podwyżki o 1500 zł w przypadku nauczycieli początkujących do projektu ustawy okołobudżetowej dodano przepis zwiększający wysokość wynagrodzenia średniego dla tych nauczycieli o 2,308 proc. Tym samym dla nich podwyżka wynagrodzenia średniego wyniesie 1576,72 zł.

Projekt utrzymuje też 20-proc. wzrost płac dla pracowników sfery budżetowej w 2024 r. 

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego