Zamiast na TVP, 3 mld zł ma trafić na leczenie dzieci chorych na raka

Rocznie u 1,2 tys. dzieci diagnozuje się chorobę nowotworową. 200 maluchów z tego powodu umiera. Im lepszą zapewnimy im opiekę medyczną, tym większa szansa, że pokonają raka.

Publikacja: 27.12.2023 17:36

Będą dodatkowe pieniądze na leczenie dzieci chorych na raka

Będą dodatkowe pieniądze na leczenie dzieci chorych na raka

Foto: adobe stock

Do budżetu NFZ trafi dodatkowo 3 mld zł. To pieniądze z przeznaczeniem na głównie na onkologię dziecięcą, ale także na psychiatrię dziecięcą i inne programy z zakresu ochrony zdrowia – zapowiedział Donald Tusk. I zapewnił, że będzie także szukał dodatkowych pieniędzy na zdrowie w budżetach administracji publicznej.

Prezydent Andrzej Duda wetując ustawę okołobudżetową wskazał, że jego decyzja związana jest z przeznaczeniem 3 mld zł na media publiczne. Co prawda premier Donald Tusk zapowiedział już wcześniej, że te pieniądze zostaną w większości przekazane na onkologię dziecięcą, ale prezydent zignorował tę obietnicę.

W związku z tym na pierwszym po świętach posiedzeniu rządu, Rada Ministrów zdecydowała o zapisaniu w nowej ustawie okołobudżetowej wprost, że te pieniądze trafią, w formie obligacji, na leczenie dzieci. Ma być dofinansowana onkologia i psychiatria – dwie dziedziny medycyny, w których potrzeby są największe.

Ponad 100 nowotworów dziecięcych

Dane pokazują, że w Polsce co roku diagnozuje się ok. 1,2 tys. nowotworów dziecięcych. Dla 200 małych pacjentów choroba kończy się śmiercią. „W najmłodszej grupie wieku (0-19 lat) nowotwory stanowią około 6-7 proc. przyczyn zgonów w tym wieku (nieco częściej wśród chłopców)” – podaje w swoim raporcie Krajowy Rejestr Nowotworów.

U dzieci wyróżnia się ok. 100 różnych nowotworów. Wśród nich najczęstsze są białaczki, a zwłaszcza białaczka limfoblastyczna, która jest diagnozowana w 80 proc. przypadków białaczki. Sporo diagnozuje się także guzów litych, chłoniaków, guzów germinalnych, nowotworów złośliwych kości oraz mięsaków tkanek miękkich.

Na wyleczalność nowotworów wpływ ma poziom opieki medycznej w kraju. Według Komitetu Regionalnego CCI Europe, wskaźniki przeżycia raka u dzieci są o 20 proc. mniejsze w krajach Europy Wschodniej w porównaniu do reszty Europy. We wrześniu 2018 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła Globalną Inicjatywę na Rzecz Raka Dziecięcego WHO, która zakłada, że do 2030 r. wskaźnik przeżycia raka u dzieci będzie wynosił 60 proc.

Psychiatria dziecięca niedomaga od lat

Druga ważnym celem, będzie skierowanie pieniędzy na psychiatrię dziecięcą, która przez lata była zaniedbywana. A potrzeby w tym zakresie rosły – dzieci chorują częściej a brakuje lekarzy i szpitali.

W Polsce mamy obecnie zaledwie 555 psychiatrów dziecięcych a w kolejkach do nich trzeba czekać często wiele miesięcy. Z danych zebranych przez Fundację GrowSPACE we wszystkich województwach w kraju wynika, że na wizytę u psychiatry dziecięcego trzeba czekać średni 238 dni.

Najbardziej szokujący rekord padł w Będzinie – tam by dostać się na konsultację psychiatry dziecięcego do Ośrodka Terapii i Psychoedukacji „Kompas” na NFZ należy poczekać aż 2441 dni.

Inne potrzeby resortu zdrowia

Premier Donald Tusk zwrócił także uwagę na to, że potrzeby w obszarze ochrony zdrowia są bardzo duże i że skieruje na zdrowia oszczędności pozyskane z budżetów administracji publicznej.

Można przypuszczać, że Tusk ma na myśli odchudzenie Kancelarii Prezydenta, bo takie zapowiedzi ze strony polityków Koalicji Obywatelskiej ukazywały się już w święta.

Na co mogłyby zostać przeznaczone te pieniądze? Przykładowo na dzieci z SMA, dla których podawana tylko raz w życiu dawka leku kosztuje ok. 10 mln zł. Minister zdrowia Izabela Leszczyna chce rozszerzenia grupy osób uprawnionych do skorzystania z „najdroższego leku świata”, by prawo do refundacji otrzymały także te dzieci, które dziś nie mogą z tego skorzystać.

Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zdrowie
Prof. Zbigniew Gaciong: Chcę ukończyć moje projekty