Fundacja od początku działalności przebadała blisko 19,5 tys. dzieci w całej Polsce. U 77,3 proc. badanych z różnych grup wiekowych stwierdzono próchnicę, u 55,8 proc. – wadę zgryzu. Tylko w samym Słupsku, gdzie fundacja zbadała ponad 3 tys. uczniów szkół podstawowych, próchnicę wykryto u 86 proc. z nich.
– 1457 ma przynajmniej jeden ząb z próchnicą, 1857 – przynajmniej jeden ząb z wypełnieniem, a 72,6 proc. wadę zgryzu – mówi „Rzeczpospolitej" Violetta Karwalska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Słupska. – Myślę, że przykład Słupska odzwierciedla to, jaki jest stan jamy ustnej dzieci w całej Polsce.
Emma Kiworkowa-Rączkowska, wiceprezes Fundacji Wiewiórki Julii, zwraca uwagę, że dzieci nie mają wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej. – W specjalnej ankiecie, jaką wypełniają diagnozowani przez nas pacjenci, ośmioro na dziesięcioro dzieci zaznaczyło, że nieregularnie myje zęby. A pytane przez nas rzadko które mówiło, że używa szczoteczki dwa razy dziennie – mówi. Dodaje, że problem leży też w świadomości rodziców. – Zdarzyło nam się dziecko z 18 ubytkami. Rodzic powiedział, że był u stomatologa, ale usłyszał, że to zęby mleczne, których się nie leczy.
Leczenia wymagają także mali pacjenci w śpiączce farmakologicznej z warszawskiej kliniki Budzik. – Dzieci mają np. aparat ortodontyczny, który trzeba zdjąć, lub ubytek, który daje dolegliwości bólowe – mówi Emma Kiworkowa-Rączkowska. Fundacja objęła opieką już 48 pacjentów kliniki. – Wolontariusze pojawiają się u nas co miesiąc. Robią przeglądy zębów naszych pacjentów, uczą ich rodziców, jak dbać o higienę, i uświadamiają, dlaczego jest to takie ważne – mówi Andrzej Goliszek, koordynator medyczny fundacji „Akogo".
Alarmujące statystyki fundacji pokrywają się z badaniami Ministerstwa Zdrowia. Według monitoringu stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2013–2015 odsetek dzieci w wieku pięciu lat bez próchnicy nie przekracza 20 proc. Raport pokazuje też, że u polskich sześciolatków próchnica występuje częściej niż u ich rówieśników m.in. z Bośni i Hercegowiny, Ugandy, RPA. Tymczasem cel Światowej Organizacji Zdrowia do realizacji dla wszystkich krajów europejskich do 2020 r. zakłada, że odsetek dzieci sześcioletnich bez próchnicy osiągnie 80 proc.