Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 14:11 Publikacja: 04.09.2023 17:39
Foto: PAP/Tomasz Waszczuk
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej zakłada rozszerzenie katalogu bezpłatnych badań diagnostycznych lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z projektem, już od 1 października pacjent będzie mógł w przypadku podejrzenia alergii uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie na odpowiednie badania, a przy zauważeniu objawów choroby niedokrwiennej serca - na tomografię komputerową tętnic wieńcowych.
Także u lekarza rodzinnego z diagnostyki i konsultacji będą mogły skorzystać osoby u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, jak podwyższone stężenie glukozy i nieprawidłową krzywą cukrową (test tolerancji glukozy), a także u których rozpoznano nadczynność tarczycy. Dzieci i młodzież do 18. roku życia będą natomiast mogły u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej skorzystać z konsultacji specjalistycznych w dziedzinie kardiologii, diabetologii, endokrynologii i nefrologii dziecięcej oraz chorób płuc dzieci. W tych przypadkach nie będzie konieczne oczekiwanie na wizytę u lekarza ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
- System wykształci lekarzy, ale potem może zabraknąć środków na sfinansowanie dla nich rezydentur. A tych lekar...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
- Szpital powinien się bilansować, natomiast nie może być skupiony na generowaniu zysków – mówi wiceminister zdr...
Koszty administracyjne Narodowego Funduszu Zdrowia to 0,8 proc. wszystkich wydatków płatnika publicznego, co sta...
Nic się nie stanie, jeżeli minister finansów nie zatwierdzi planu finansowego NFZ. Prawo dokładnie mówi, jak moż...
Opiekę koordynowaną realizuje co druga przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Żeby mogła się rozwij...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas