HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, który znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na  raka szyjki macicy i inne nowotwory okolic narządów płciowych. Jest przenoszony  głównie drogą płciową, ale także poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej i podczas porodu.  Można się nim zarazić także podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, czy na basenie oraz przez wspólne używanie bielizny czy ręczników. Szacuje się, że liczba kobiet i mężczyzn, którzy są nosicielami HPV, na całym świecie wynosi 660 mln.

Czytaj więcej

Samorządy finansują szczepienia

Od kilkunastu lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi HPV, lecz ryzyko zakażenia najlepiej eliminuje szczepionka podana przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Dlatego szczepienie jest zalecane przede wszystkim dziewczynkom i młodym kobietom, ale także chłopcom i młodym mężczyznom. Według ekspertów szczepionki są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane.

W Polsce nie ma obecnie powszechnego dostępu do szczepionek przeciw HPV. Od 1 listopada 2021 r.  szczepionka jest objęta tylko 50 proc. refundacją.

– Pracujemy nad tym, by włączyć ją do kalendarza szczepień jako szczepionkę bezpłatną. Myślę, że to się w tym roku uda i to wprowadzimy - mówił w lipcu  wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.