Reklama
Rozwiń

Rząd chce pełnej refundacji szczepień przeciw HPV od 2023 r.

Chcemy, żeby szczepionka przeciw HPV była refundowana od nowego roku. Będziemy zachęcali do szczepień - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jego resort będzie zachęcał do szczepień.

Publikacja: 07.09.2022 10:28

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Foto: PAP, Leszek Szymański

dgk

HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, który znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na  raka szyjki macicy i inne nowotwory okolic narządów płciowych. Jest przenoszony  głównie drogą płciową, ale także poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej i podczas porodu.  Można się nim zarazić także podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, czy na basenie oraz przez wspólne używanie bielizny czy ręczników. Szacuje się, że liczba kobiet i mężczyzn, którzy są nosicielami HPV, na całym świecie wynosi 660 mln.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc