W Republice Południowej Afryki nie odnotowano dotąd żadnych potwierdzonych ani podejrzanych przypadków małpiej osoby, zwykle łagodnej infekcji wirusowej, która ma charakter endemiczny w niektórych częściach Afryki Zachodniej i Środkowej.

Od początku maja w co najmniej 19 krajach na świecie wykryto ponad 200 potwierdzonych przypadków małpiej ospy lub podejrzeń zakażenia wirusem. W związku z tą sytuacją władze medyczne RPA zachowują czujność.

- W tej chwili nie potrzebujemy masowych szczepień przeciwko małpiej ospie. Z punktu widzenia epidemiologii przed nami wiele do zbadania - powiedział cytowany przez Reutera Adrian Puren, dyrektor wykonawczy Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych w RPA (NICD).

Czytaj więcej

Małpia ospa w kolejnym kraju w Europie. "Pacjent jest pod opieką"

Z kolei Jacqueline Weyer z podlegającego NICD Centrum Chorób Odzwierzęcych i Pasożytniczych oceniła, że jak dotąd w pojawieniu się przypadków małpiej ospy poza Afryką "nie było nic dziwnego, nic, czego wcześniej nie widzieliśmy". Jej zdaniem jedynym wyjątkiem jest fakt, że chorobę wykryto w innym miejscu.

Weyer podkreśliła, że małpia ospa nie jest tak zaraźliwa jak koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19.

Małpia ospa jest rzadką, zakaźną chorobą odzwierzęcą. Pierwsze przypadki tej choroby u ludzi stwierdzono w latach 70. XX wieku. W ostatniej dekadzie liczba przypadków choroby w zachodniej Afryce wzrosła. Objawy małpiej ospy to m.in. gorączka, bóle głowy, wysypka na twarzy oraz na ciele. Choroba rzadko przenoszona jest na ludzi.

Czytaj więcej

Dania rozważa szczepienia na małpią ospę. Jeszcze nie ma decyzji

Duńska Agencja Zdrowia rozważa, czy ludzie, którzy mieli bliski kontakt z osobą zakażoną małpią ospą, powinni być szczepieni z użyciem szczepionki, która w Europie jest dopuszczona do użycia jako szczepionka przeciwko ospie prawdziwej.