Reklama
Rozwiń

W jaki sposób COVID-19 uszkadza mózg

Po zachorowaniu na COVID-19 wielu pacjentów zaczęło zgłaszać zaburzenia psychiczne i neurologiczne. Pojawiały się one zwłaszcza po przebyciu ciężkiej postaci choroby, wymagającej hospitalizacji. Nie wiadomo było jednak, w jakim stopniu zakażenie SARS-CoV-2 wpływa na mózg w łagodniejszych przypadkach choroby.

Publikacja: 29.03.2022 01:57

W jaki sposób COVID-19 uszkadza mózg

Foto: Adobe stock

mk

Naukowcy przeanalizowali tę kwestię i doszli do wniosku, że infekcja SARS-CoV-2, niezależnie od stopnia nasilenia choroby, może prowadzić do kilku rodzajów uszkodzeń mózgu.

Wśród objawów, których doświadczają pacjenci z COVID-19 są: zaburzenia snu, parestezje, anosmia, zaburzenia poznawcze (spowolnienie psychiczne, zaburzenia uwagi i mowy). Anosmia (utrata węchu) szybko stała się zresztą charakterystycznym objawem tej choroby. Wnioski naukowców, opublikowane niedawno w piśmie "Nature", wyjaśniają częstotliwość występowania tego konkretnego objawu: u osób zakażonych SARS-CoV-2 pojawiają się oznaki obkurczania tkanek w obszarach mózgu związanych ze zmysłem węchu i dzieje się tak nawet w przypadku łagodnych postaci choroby.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Zdrowie
Unijny komisarz ds. zdrowia: Unia Europejska i USA są od siebie mocno zależne