Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu
potwierdzającego tożsamość: dowodu osobistego, paszportu albo tymczasowego zaświadczenia tożsamości cudzoziemca (TZTC). Ważne, aby na każdym etapie procesu realizacji szczepienia posługiwać się dokładnie tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia e-skierowania na szczepienie.
MZ wskazuje, jak lekarze mają wystawiać skierowania na szczepienie dla obywateli Ukrainy.
- Lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec - czytamy w komunikacie resortu zdrowia.
Dla osób powyżej 18 roku życia MZ rekomenduje podanie jednodawkowej szczepionki Vaccine Janssen J&J, ale możliwe jest także zastosowanie innych, preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia mają dostawać szczepionkę mRNA.
W przypadku, gdyż szczepienie w Polsce ma być kontynuacją rozpoczętego schematu szczepienia, należy je przeprowadzić na zasadach komunikowanych przez MZ punktom szczepień i obowiązujących obecnie w realizowanym Narodowym Programie Szczepień.