Postęp w leczeniu łuszczycy

W ostatnich 20 latach dokonał się ogromny postęp w leczeniu łuszczycy. Większość pacjentów może liczyć na terapie, które powodują całkowite lub prawie całkowite ustąpienie zmian.

Publikacja: 10.07.2017 18:27

Prof. Lidia Rudnicka

Prof. Lidia Rudnicka

Foto: Materiał prasowy

Na temat liczby chorych na łuszczycę w Polsce nie ma dobrego źródła informacji. Można jedynie pośrednio wnioskować o skali problemu. Na łuszczycę choruje ok. 2 proc. populacji, co przekłada się na ponad pół miliona osób w naszym kraju. Liczba chorych na łuszczycę umiarkowaną i ciężką jest szacowana na kilka tysięcy osób.

W ostatnich 20 latach dokonał się ogromny postęp w leczeniu łuszczycy. Informacje o nowych metodach w diagnostyce i leczeniu chorób skóry, w tym łuszczycy, na bieżąco publikuje „Przegląd Dermatologiczny", czasopismo Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Większości pacjentów z łuszczycą możemy zaproponować leczenie, które powoduje całkowite lub prawie całkowite ustąpienie zmian. Przy przewlekłym stosowaniu terapii jest możliwość utrzymania takiego bardzo dobrego stanu skóry i unikanie nawrotów choroby.

Obecnie nie mamy dokładnych informacji na temat dostępności terapii dla polskich chorych na łuszczycę. Ale jeśli na ciężką łuszczycę choruje kilka tysięcy osób, a w programie leczenia biologicznego Narodowego Funduszu Zdrowia jest bardzo niewielu pacjentów, to oznacza, że pozostałe osoby nie są leczone.

Wiemy, że niektórzy pacjenci mają przeciwwskazania do leczenia łuszczycy, na przykład z powodu chorób współistniejących lub nie otrzymują leczenia, ponieważ mieszkają za daleko od ośrodków oferujących terapię biologiczną podawaną iniekcyjnie.

Na pewno dość duża liczba osób, które skorzystałyby z możliwości dobrego nowoczesnego leczenia, nie otrzymuje go. Trudno wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Dlatego teraz planujemy przeprowadzić badanie, które wyjaśni, czy te osoby rezygnują z leczenia same, czy system opieki nad osobami z łuszczycą jest dobrze skonstruowany i czy pacjenci mają wiedzę na temat osiągnięć współczesnej medycyny w zakresie leczenia. ©?

Prof. Lidia Rudnicka, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne