Komputer diagnozuje lepiej niż człowiek. Może zastąpić lekarza?

Komputery używane do rozpoznawania zmian chorobowych w diagnostyce obrazowej, przewyższają ludzi. Rozpoznają więcej zmian i na wcześniejszym etapie choroby.

Publikacja: 31.05.2018 17:05

Komputer diagnozuje lepiej niż człowiek. Może zastąpić lekarza?

Foto: AdobeStock

Patolodzy i radiolodzy mogą poczuć się zagrożeni perspektywą utraty pracy. Komputery, wyposażone w algorytmy głębokiego uczenia się, pokonują ludzi w diagnozowaniu chorób układu krążenia, a także nowotworów mózgu, płuc, piersi, gruczołu krokowego oraz głowy i szyi. Specjaliści z laboratorium profesora Anant’a Madabhushi’ego na Case Western Reserve University, zaprezentowali właśnie nieocenione narzędzie diagnostyczne, które, nie dość, że precyzyjnie rozpoznaje chorobę, to potrafi ocenić jak agresywny będzie jej przebieg, co pozwoli na dostosowanie terapii do stanu zdrowia pacjenta.
Narzędzie to zapewnia wyjątkowo dokładne wyniki. Podczas testów poprawnie rozpoznało niewydolność serca u 97% pacjentów, podczas gdy dwóch patologów osiągnęło wynik na poziomie 74% i 73%. Analogiczna sytuacja zachodzi w przypadku rozpoznawania nowotworów na skanach tomografii komputerowej, a szczególnie odróżnianiu łagodnych od złośliwych guzów płuc. Tu technika cyfrowa okazała się lepsza o 5-8% od dwóch ekspertów, ludzi, analizujących te same obrazy.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Obszary medyczne
Masz to jak w banku
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką