Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim w województwie łódzkim debiutuje w pierwszej dziesiątce rankingu szpitali z kontraktem w przedziale 49–99 mln zł i to od razu na pozycji lidera. Wyprzedza pierwszy przed rokiem Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy na Dolnym Śląsku i również debiutujący w pierwszej dziesiątce Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej na Mazowszu.

Technologia i pacjent

Zwycięska placówka leczy chorych już od ponad 45 lat. Dysponując 290 łóżkami na 14 oddziałach, rocznie notuje około 12 tys. hospitalizacji, udziela ponad 73 tys. porad specjalistycznych, wykonuje około 6,5 tys. zabiegów operacyjnych, ponad 78 tys. badań diagnostycznych obrazowych i ponad 320 tys. analiz laboratoryjnych. Pacjenci przechodzą tu także ponad 147 tys. Placówka prowadzi program kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego (tzw. KOS – zawał), nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, a także chemioterapię w warunkach ambulatoryjnych i kilka programów lekowych z zakresu okulistyki, gastroenterologii, reumatologii.

W ostatnim roku szpital zakończył modernizację i rozbudowę systemów teleinformatycznych, wartą 1,5 mln zł, a także zakupił drugi tomograf komputerowy wielorzędowy, na który przeznaczono ok. 3 mln zł z tzw. dotacji covidowej. W budynku przychodni specjalistycznych wymieniono aparat RTG, a w planach jest zakup aparatu USG duplex, urządzenia do wczesnej rehabilitacji dla pacjentów oddziału rehabilitacji neurologicznej, sprzętu medycznego dla oddziałów, w tym aparatu angio OCT dla oddziału okulistycznego i aparatu do badań urodynamicznych, a także wymiana windy w budynku głównym szpitala. W kolejnych latach placówka ma przejść termomodernizację, wymianę wind osobowych w budynku przychodni specjalistycznych oraz budowę dodatkowych wind w budynku głównych szpitala i budynku przychodni specjalistycznych. W planach jest także budowa nowego pasywnego budynku dla działalności medycznej.

rp.pl

– Planujemy w dalszym ciągu realizować koncepcję odpowiadającą założeniom misji szpitala – „Zadowolony pacjent to nasza satysfakcja" i poprawie atrakcyjności jego wśród innych podmiotów leczniczych. Dzisiejszy pacjent jest wymagający, bardziej świadomy tego, jak chciałby być leczony i oczekuje nie tylko usług dobrej jakości, ale także empatii, indywidualnego traktowania – mówi Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz, MBA, dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim

Sklasyfikowany na drugim miejscu Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy w tym roku zanotował spadek o jedno miejsce – rok temu zajmował bowiem pozycję lidera. Oleśnica położona zaledwie o 30 km od Wrocławia słynie z bogatej historii, a sam szpital – z porodówki, która jest jedną z najchętniej wybieranych przez rodzące w regionie – przyciąga bowiem kobietyz Wrocławia oraz innych miast Dolnego Śląska, a także województw ościennych, m.in. Opolszczyzny.

Jeszcze pięć lat temu na oleśnickiej porodówce rodziło się mniej niż 300 dzieci rocznie. W tym roku będzie ich dziesięć razy więcej – ponad 3 tys., a rekord tutejszych lekarzy wynosi 18 porodów przyjętych w ciągu 24 godzin.

– Do sukcesu przyczynił się cały zespół zespołu szpitala. Nie można też zapominać o naszych pacjentach, którzy nam ufają i czują się u nas bezpiecznie dzięki personelowi – mówi dyrektor placówki Przemysław Magiera. I wylicza tegoroczne inwestycje: nowe inkubatory, stoły do rehabilitacji czy aparat do znieczuleń.

Najlepsi ortopedzi

Chlubą sklasyfikowanego na trzecim miejscu w środkowej kategorii Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej jest oddział urazowo-ortopedyczny, kierowany przez dr. hab. Artura Stolarczyka. – To dzięki jego wizji zakupiliśmy w 2020 r. pierwszego w Polsce robota ortopedycznego Navio, a w 2021 r. jako drudzy w Europie kolejnego – najnowocześniejszego na świecie robota CORI i w ciągu zaledwie dwóch lat podwoiliśmy liczbę wykonywanych zabiegów wszczepienia endoprotez stawu kolanowego i biodrowego – z 300 w 2019 r. do planowanych 600 na koniec 2021 r. – mówi dyrektor placówki Artur Wnuk. Dodaje, że tutejszy oddział chirurgii ogólnej jest wiodącym w kraju ośrodkiem proktologicznym.

Świetnie radzi sobie także oddział ginekologiczno-położniczy – w 2020 r. porodów było tu 740, podczas gdy rok wcześniej zaledwie 330.

Plany placówki na przyszłość są równie imponujące: skrzydło szpitalne ma zostać rozbudowane o pięć kondygnacji o łącznej powierzchni 9 tys. mkw., a na dachu budynku powstać ma lądowisko szpitalnego oddziału ratunkowego dla helikopterów. Inwestycja ma pochłonąć ponad 100 mln zł.

– Podejściem do chorego, zaangażowaniem w opiekę nad pacjentem, rozwojem zawodowym personelu szpitalnego, a także zrównoważonym rozwojem poszczególnych oddziałów szpitalnych szpital w Ostrowi Mazowieckiej walczy z mitem, że placówki powiatowe to zaścianek polskiej opieki zdrowotnej – podsumowuje dyrektor Artur Wnuk.