Taki negatywny obraz rysuje się na podstawie analiz prowadzonych przez Fundację Watch Health Care, która od pięciu lat monitoruje służbę zdrowia w naszym kraju.
W stosunku do roku 2014 czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce wydłużył się o tydzień. Na podstawowe, gwarantowane świadczenia zdrowotne Polacy oczekują obecnie średnio 2,9 miesiąca.
Tak długi czas oczekiwania na realizację wielu świadczeń zdrowotnych może istotnie zmniejszyć szanse pacjentów na wyleczenie, poprawę jakości życia lub przeżycie.
Zgodnie z obserwacjami fundacji największym problemem systemu opieki zdrowotnej w Polsce jest ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów, ale także bardzo długi czas oczekiwania na świadczenia diagnostyczne oraz etapowość leczenia, począwszy od pierwszej wizyty u lekarza, przez diagnostykę, do wdrożenia leczenia.
Pacjent napotyka ograniczenia na każdym etapie: konsultacji specjalistycznej, diagnostyki, przeprowadzenia odpowiednich zabiegów czy operacji oraz wieńczących proces leczenia świadczeń rehabilitacyjnych.